Atrakcje w Berlinie,  Berlin,  Miejsca,  Muzea,  Parki

Berlin zimą. 10 wyjątkowych atrakcji

Pomimo konieczności ciepłego ubioru, odwiedzenie Berlina zimą może okazać się całkiem przyjemnym doświadczeniem. Oczywiście nic nie przebije letnich atrakcji, ale przynajmniej będzie dużo spokojniej, a najważniejszych zabytków nie zaleje fala turystów. Berlin zimą też ma swoje uroki, o czym postaram się Was przekonać w dzisiejszym wpisie. Poniżej znajdziecie listę dziesięciu najlepszych zimowych atrakcji.

1. Jarmarki bożonarodzeniowe

Jedyna okazja w ciągu roku, żeby poczuć świąteczny klimat na ulicach Berlina, to właśnie zima. Słynne jarmarki bożonarodzeniowe (Weihnachtsmärkte) otwierają się już pod koniec listopada i są otwarte zazwyczaj do świąt Bożego Narodzenia. Nie ma lepszej okazji do poznania niemieckiej kultury, nabycia ręcznie robionych produktów lub po prostu spędzenia miłego wieczoru w gronie przyjaciół. Koniecznie wypijcie Glühwein, czyli grzane wino z przyprawami. Zwiedzając jarmarki na każdym kroku będziecie mijać budki oferujące ten trunek w specjalnych kubkach. Kaucja wynosi około 3€, ale jeżeli któryś szczególnie Wam się spodoba, to możecie spokojnie wziąć go ze sobą i mieć praktyczną pamiątkę na lata.

2. Markthalle Neun

Berlin oferuje poznawanie innych kultur praktycznie przez cały rok. Bez opuszczania granic miasta zwiedzicie tu kawał kuli ziemskiej! A wszystko za sprawą mieszkańców Berlina pochodzących z różnych krajów. Jednak to zimą szczególnie odczuwamy brak słońca i potrzebę zmiany otoczenia. Z pomocą przychodzi Markthalle Neun w kolorowej dzielnicy Krezuberg. To w tej wielkiej hali targowej odbywa się co czwartek słynne wydarzenie „Steet Food Thursday”. Weźcie w nim udział, a spróbujecie przysmaków z każdego zakątka świata.

3. Kryte baseny

Kryte baseny są niedocenioną perełką na mapie miasta. Mam na myśli szczególnie moje dwa ulubione miejsca: Stadtbad Charlottenburg Neue Halle i Stadtbad Neukölln. Berlin zimą może i jest szary, ale wizyta na tych basenach wynagradza wszystkie ponure miesiące. Pływając w tak oryginalnych miejscach przeniesiecie się myślami do ciepłych, wakacyjnych dni. Obydwie hale wyglądają nieziemsko, prawda?

4. KaDeWe

Największy w Europie luksusowy dom towarowy KaDeWe (Kaufhaus des Westens) zimą zamienia się w prawdziwy zakupowy raj. Piękne dekoracje i prezentowe inspiracje o tej porze roku nabierają szczególnego znaczenia, a atmosferę świąteczną wyczuwa się tu już na długo przed świętami. Na samej górze KaDeWe znajduje się część gastronomiczna, gdzie polecam wypić szampana i posmakować prawdziwego luksusu.

5. Opera Narodowa

Niemiecka muzyka klasyczna jest znana i ceniona na całym świecie. W Berlinie posłuchacie jej na przykład w operze narodowej (Staatsoper). Koncerty w tym miejscu są jedną z moich ulubionych atrakcji w sezonie jesienno-zimowym. Sprawiają, że zapominam o wszystkim na zewnątrz i przenoszę się bajecznego świata muzyki. Z pewnością wspaniałe wnętrze robi swoje, dzięki czemu przeżycia stają się jeszcze lepsze.

6. Lodowisko Bikini Berlin

Zwiedzanie Berlina zimą można świetnie połączyć z jazdą na łyżwach. Jestem pewna, że nie pożałujecie widoku z lodowiska na dachu centrum handlowego Bikini Berlin. Znajdujące się ono w sercu City West, czyli ówczesnego Berlina Zachodniego. Lodowisko jest czynne tylko zimą, więc wykorzystajcie okazję na okrywanie miasta połączone ze świetną zabawą i ruchem.

berlin nocą city west bikini berlin
City West

7. Klimatyczne kina

Nie ma to jak zaszyć się w ciepłym łóżku z kubkiem gorącej herbaty w ręku i obejrzeć ulubiony film. To wszyscy znamy. Ale wiecie, że podobne przeżycia gwarantują kina w Berlinie? Ich wystrój jest często nietypowy, a tym samym bardzo klimatyczny. Wystarczy ominąć multipleksy i zajrzeć na przykład do kina Sputnik znajdującego się na 5-tym piętrze w kamienicy. Intymna atmosfera, brak tłumów i super obsługa sprawią, że poczujecie się jak w domu.

8. Jazda na sankach w Viktoriaparku

Świetną i darmową atrakcją podczas zimowych miesięcy jest jazda na sankach. W Berlinie znajdziecie mnóstwo pagórków i wzniesień, więc będziecie potrzebowali jedyne sprzętu i śniegu. Wybierzcie się do Viktoriaparku na Krezubergu, a oprócz idealnego miejsca do zjazdów na sankach, odwiedzicie także tutejsze wodospady.

9. Tropikalne Noce w Ogrodzie Botanicznym

Zimowe wieczory to idealna okazja, żeby wziąć udział w imprezie w… tropikach! Berliński ogród botaniczny co roku w lutym i marcu organizuje wydarzenie „Tropikalne Noce”, podczas którego zamienia się w prawdziwy imprezowy raj. Gdy na zewnątrz szaleje wichura, w środku panuje egzotyczny klimat. Bo przecież nie ma to jak drinki z palemką pod prawdziwymi palmami.

10. Wyspa Muzeów

Wizyta na Wyspie Muzeów (Museumsinsel) to propozycja szczególnie dla miłośników historii i kultury. Dlaczego warto wybrać się tam zimą? Przede wszystkim w środku będzie znacznie mniej osób niż latem, a przy okazji będziecie mogli się ogrzać. Zwiedzanie wszystkich pięciu muzeów na wyspie spokojnie zajmie Wam cały dzień.