Charlottenburg,  Kreuzberg,  Lichterfelde,  Miejsca,  Mitte,  Muzea,  Neukölln,  Parki,  Schöneberg,  Zwiedzanie Berlina

Berlin zimą. 10 wyjątkowych atrakcji

Pomimo konieczności ciepłego ubioru, odwiedzenie Berlina zimą może okazać się całkiem przyjemnym doświadczeniem. Oczywiście nic nie przebije letnich atrakcji, ale przynajmniej będzie dużo spokojniej, a najważniejszych zabytków nie zaleje fala turystów. Berlin zimą też ma swoje uroki, o czym postaram się Was przekonać w dzisiejszym wpisie. Poniżej znajdziecie listę dziesięciu najlepszych zimowych atrakcji.

1. Jarmarki bożonarodzeniowe

Jedyna okazja w ciągu roku, żeby poczuć świąteczny klimat na ulicach Berlina, to właśnie zima. Słynne jarmarki bożonarodzeniowe (Weihnachtsmärkte) otwierają się już pod koniec listopada i są otwarte zazwyczaj do świąt Bożego Narodzenia. Nie ma lepszej okazji do poznania niemieckiej kultury, nabycia ręcznie robionych produktów lub po prostu spędzenia miłego wieczoru w gronie przyjaciół. Koniecznie wypijcie Glühwein, czyli grzane wino z przyprawami. Zwiedzając jarmarki na każdym kroku będziecie mijać budki oferujące ten trunek w specjalnych kubkach. Kaucja wynosi około 3€, ale jeżeli któryś szczególnie Wam się spodoba, to możecie spokojnie wziąć go ze sobą i mieć praktyczną pamiątkę na lata.

2. Markthalle Neun

Berlin oferuje poznawanie innych kultur praktycznie przez cały rok. Bez opuszczania granic miasta zwiedzicie tu kawał kuli ziemskiej! A wszystko za sprawą mieszkańców Berlina pochodzących z różnych krajów. Jednak to zimą szczególnie odczuwamy brak słońca i potrzebę zmiany otoczenia. Z pomocą przychodzi Markthalle Neun w kolorowej dzielnicy Krezuberg. To w tej wielkiej hali targowej odbywa się co czwartek słynne wydarzenie „Steet Food Thursday”. Weźcie w nim udział, a spróbujecie przysmaków z każdego zakątka świata.

3. Kryte baseny

Kryte baseny są niedocenioną perełką na mapie miasta. Mam na myśli szczególnie moje dwa ulubione miejsca: Stadtbad Charlottenburg Neue Halle i Stadtbad Neukölln. Berlin zimą może i jest szary, ale wizyta na tych basenach wynagradza wszystkie ponure miesiące. Pływając w tak oryginalnych miejscach przeniesiecie się myślami do ciepłych, wakacyjnych dni. Obydwie hale wyglądają nieziemsko, prawda?

4. KaDeWe

Największy w Europie luksusowy dom towarowy KaDeWe (Kaufhaus des Westens) zimą zamienia się w prawdziwy zakupowy raj. Piękne dekoracje i prezentowe inspiracje o tej porze roku nabierają szczególnego znaczenia, a atmosferę świąteczną wyczuwa się tu już na długo przed świętami. Na samej górze KaDeWe znajduje się część gastronomiczna, gdzie polecam wypić szampana i posmakować prawdziwego luksusu.

5. Opera Narodowa

Niemiecka muzyka klasyczna jest znana i ceniona na całym świecie. W Berlinie posłuchacie jej na przykład w operze narodowej (Staatsoper). Koncerty w tym miejscu są jedną z moich ulubionych atrakcji w sezonie jesienno-zimowym. Sprawiają, że zapominam o wszystkim na zewnątrz i przenoszę się bajecznego świata muzyki. Z pewnością wspaniałe wnętrze robi swoje, dzięki czemu przeżycia stają się jeszcze lepsze.

6. Lodowisko Bikini Berlin

Zwiedzanie Berlina zimą można świetnie połączyć z jazdą na łyżwach. Jestem pewna, że nie pożałujecie widoku z lodowiska na dachu centrum handlowego Bikini Berlin. Znajdujące się ono w sercu City West, czyli ówczesnego Berlina Zachodniego. Lodowisko jest czynne tylko zimą, więc wykorzystajcie okazję na okrywanie miasta połączone ze świetną zabawą i ruchem.

berlin nocą city west bikini berlin
City West

7. Klimatyczne kina

Nie ma to jak zaszyć się w ciepłym łóżku z kubkiem gorącej herbaty w ręku i obejrzeć ulubiony film. To wszyscy znamy. Ale wiecie, że podobne przeżycia gwarantują kina w Berlinie? Ich wystrój jest często nietypowy, a tym samym bardzo klimatyczny. Wystarczy ominąć multipleksy i zajrzeć na przykład do kina Sputnik znajdującego się na 5-tym piętrze w kamienicy. Intymna atmosfera, brak tłumów i super obsługa sprawią, że poczujecie się jak w domu.

8. Jazda na sankach w Viktoriaparku

Świetną i darmową atrakcją podczas zimowych miesięcy jest jazda na sankach. W Berlinie znajdziecie mnóstwo pagórków i wzniesień, więc będziecie potrzebowali jedyne sprzętu i śniegu. Wybierzcie się do Viktoriaparku na Krezubergu, a oprócz idealnego miejsca do zjazdów na sankach, odwiedzicie także tutejsze wodospady.

9. Tropikalne Noce w Ogrodzie Botanicznym

Zimowe wieczory to idealna okazja, żeby wziąć udział w imprezie w… tropikach! Berliński ogród botaniczny co roku w lutym i marcu organizuje wydarzenie „Tropikalne Noce”, podczas którego zamienia się w prawdziwy imprezowy raj. Gdy na zewnątrz szaleje wichura, w środku panuje egzotyczny klimat. Bo przecież nie ma to jak drinki z palemką pod prawdziwymi palmami.

10. Wyspa Muzeów

Wizyta na Wyspie Muzeów (Museumsinsel) to propozycja szczególnie dla miłośników historii i kultury. Dlaczego warto wybrać się tam zimą? Przede wszystkim w środku będzie znacznie mniej osób niż latem, a przy okazji będziecie mogli się ogrzać. Zwiedzanie wszystkich pięciu muzeów na wyspie spokojnie zajmie Wam cały dzień.

PolishGermanEnglish