
Prater: najstarszy ogródek piwny w Berlinie
W Berlinie za jeden z najlepszych ogródków piwnych uchodzi powstały w 1837 r. Prater, o którym opowiem Wam w dzisiejszym wpisie. Jednak zanim przejdę do jego opisu, wyjaśnię dlaczego właściwie tego typu miejsca są tak ważne w kulturze niemieckiej.

Fenomen ogródków piwnych w Niemczech
Ogródki piwne w Berlinie mają to do siebie, że niezależnie od dnia tygodnia, są przy dobrej pogodzie oblegane przez tłumy ludzi. Dla zwykłego turysty może to być dość niezwykłe zjawisko. No bo co takiego szczególnego jest w miejscu pozastawianym długimi stołami i ławkami, w którym można dostać zazwyczaj tylko piwo, kiełbaski i precle? Żeby zrozumieć fenomen ogródków piwnych, należy zapoznać się bliżej z mentalnością i kulturą niemiecką. Dla Niemców nie ma bowiem nic lepszego niż wieczór na świeżym powietrzu, przy dobrym piwie i w towarzystwie przyjaciół. Odpoczynek po ciężkim dniu pracy to dla nich właśnie wizyta w takim miejscu. Ogródki piwne są bardzo ciekawe również ze względu na fakt, że przychodzą tam po prostu wszyscy. Studenci, rodziny z dziećmi, osoby starsze, przypadkowi przechodnie i okoliczni mieszkańcy. Nawet zwierzęta są mile widziane.
Położenie
Prater znajduje się w dzielnicy Prenzlauer Berg, która słynie z pięknych kamienic, sklepów z ekologiczną żywnością i nieziemsko wysokiego czynszu. Okolica jest naprawdę wyjątkowa, bo znajdziecie tam zarówno mnóstwo restauracji i kawiarni, jak i tereny zielone, w których panuje błogi spokój. W ten klimat idealnie wpisuje się Prater, do którego dojedziecie z Mitte tramwajem w zaledwie kilka minut. Cały teren prezentuje się tak:

Jak widać na powyższej grafice, na terenie ogródka znajduje się także „Gaststätte”. To nic innego jak restauracja, w której można zamówić coś bardziej wyszukanego do zjedzenia. Podczas gdy sam ogródek jest otwarty tylko od kwietnia do września, do tego lokalu można przychodzić przez cały rok. Jest również możliwość wcześniejszej rezerwacji stolika. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tu.
Nie tylko piwo
Prater może pomieścić około 1600 osób, a na jego terenie znajduje się nawet scena. To nie tylko ogródek piwny, ale raczej miejsce spotkań i kultury. Występy teatralne, koncerty i prelekcje filmów są tu na porządku dziennym. Organizowane są także różnego rodzaju wystawy. W sezonie letnim, wśród stołów można się natknąć na rzeźbę „Liegendes Paar” (pl. leżąca para) autorstwa Sabiny Grzimek. Kultury w Berlinie nigdy dość, nawet przy piwie.
Wizyta w najstarszym ogródku piwnym Berlina to moja propozycja dla wszystkich osób zainteresowanych historią miasta, kulturą niemiecką i klimatyczną atmosferą. Wstęp jest bezpłatny, piwo zimne, a typowe niemieckie potrawy smaczne. Właśnie dlatego Prater to świetne miejsce na wypad ze znajomymi, szczególnie w ciepłe letnie wieczory, gdy miasto tętni życiem. Wpadajcie sami i się przekonajcie!
Adres: Kastanienallee 7-9, 10435 Berlin Godziny otwarcia ogródka: codziennie od 12:00 Godziny otwarcia restauracji: pon-sob od 18:00, niedz. od 12:00
Zobacz również

Co robić w Berlinie zimą? 10 wyjątkowych atrakcji
21 stycznia 2019
Stara Galeria Narodowa w Berlinie
16 marca 2021
Jeden komentarz
Pingback: