fbpx
Miejsca,  Mitte,  Zwiedzanie Berlina

Wizyta w Nikolaiviertel – najstarszej dzielnicy Berlina

Jedno z najczęściej zadawanych mi pytań przez osoby odwiedzające Berlin dotyczy starego miasta. Czy Berlin je ma? Gdzie ono właściwie jest? Z przykrością odpowiadam wtedy, że w stolicy Niemiec nie ma ani standardowego centrum charakterystycznego dla innych metropolii (o czym pisałam Wam tu), ani reprezentacyjnego starego miasta. Jest jednak coś podobnego, a mianowicie Nikolaiviertel (pl. dzielnica Mikołaja). Ta najstarsza część miasta wyróżnia się na tle otaczających ją budynków. Mam jednak wrażenie, że jest bardzo niedoceniana. Wielka szkoda, bo przecież cała historia Berlina zaczęła się właśnie tu. Do Nikolaiviertel dojdziecie od strony ratusza miasta (Rotes Rathaus) lub od strony Szprewy skręcając w prawo po zejściu z Wyspy Muzeów. Z lotu ptaka wygląda to tak:

Początki Berlina

Jak sami widzicie, z tego najstarszego obszaru Berlina nie pozostało zbyt wiele. Jego historia ma swoje początki w średniowieczu. Wtedy osiedlali się tu rzemieślnicy i handlarze. W ok. 1200 r. wybudowano Kościół św. Mikołaja, który stał się swego rodzaju centrum. Po obu stronach rzeki Szprewy powstały wtedy dwie osady: Berlin i Cölln, które były otoczone murami obronnymi i połączone ze sobą drogą o nazwie Mühlendamm. Do czasu wybuchu II Wojny Światowej dzielnica charakteryzowała się karczmami, gospodarstwami, sklepami oraz rzemiosłem. Została jednak całkowicie zniszczona podczas bombardowań. Odbudowa nastąpiła dopiero w latach 1981-1987 z okazji obchodów 750-lecia miasta.

Zapomniane stare miasto

Dziś Nikolaiviertel to przede wszystkim wąskie uliczki, urocze kawiarnie i klimatyczne restauracje z widokiem na rzekę. Nie potrzeba dużo czasu, żeby przejść całą dzielnicę wzdłuż i wszerz, więc naprawdę warto się tam zatrzymać i poczuć ten niesamowity historyczny klimat. Można odnieść wrażenie, że jest się w jakimś małym, starym miasteczku, a nie w berlińskim Mitte. Aż ciężko uwierzyć, że na oddalonym o kilka minut Alexanderplatz panuje wielkomiejski hałas i gwar. To kolejny powód, żeby odwiedzić dzielnicę Mikołaja. Nie przychodzi tu dużo ludzi, można spokojnie znaleźć miejsce w restauracji, odpocząć od tłumów i poczytać trochę więcej o historii miasta.

Co warto zobaczyć w Nikolaiviertel?

Najlepszą atrakcją jest zdecydowanie wizyta w Kościele św. Mikołaja, który jest najstarszą świątynią Berlina zbudowaną w stylu gotyckim. Została ona zdesakralizowana i obecnie pełni funkcję muzeum. Ze względu na dobrą akustykę, odbywają się tam również koncerty. Warty zobaczenia jest również rokokowy pałac z XVIII w. (Ephraim-Palais). Na wystawach organizowanych w tym miejscu można poznać historię i kulturę Berlina.

Dzielnica Mikołaja nie zrobi na Was na pewno takiego wrażenia jak Stare Miasto w Pradze lub Rynek w Krakowie, ponieważ jest dużo mniejsza. Budynki nie są aż tak okazałe, ale panuje tu klimat staromiejski, powiedziałabym nawet romantyczny. Dla osób zainteresowanych historią miasta, Nikolaiviertel to punkt obowiązkowy. Wizyta w tym miejscu to także dobry sposób, żeby przekonać się o różnorodności Berlina. Miłego zwiedzania!