Atrakcje w Berlinie,  Berlin,  Muzea,  Odkrycie miesiąca

Odkrycie miesiąca: Muzeum Urban Nation

Odkąd pamiętam, nigdy nie byłam zwolenniczką graffiti. Nie rozumiałam, jak bohomazy na budynkach lub pociągach mogą być nazywane sztuką. Przekleństwa lub inne bezsensowne napisy, które tak naprawdę nic nie znaczą, a psują wizerunek miasta. Mój pobyt w Berlinie nie przyczynił się do zmiany zdania na ten temat. Nadal uważam, że jest ogromna różnica między brzydkimi, nieprzemyślanymi i często wulgarnymi graffiti, a tym co wzbudza podziw. Zobaczyłam tu jednak street art, którego nie widziałam wcześniej w Polsce i który bardzo mnie zainteresował. Miasto przepełnione jest muralami niosącymi za sobą jakiś przekaz. Miło jest się przy nich zatrzymać i na nie popatrzeć. W Berlinie zachwyciły mnie także kolorowe budynki, które dodają miastu niesamowitego uroku. Z tego powodu odwiedziłam Urban Nation czyli muzeum street artu, o którym opowiem Wam w tym wpisie.

Pierwsze muzeum graffiti w Berlinie

Urban Nation zostało otwarte w 2017 r., w ramach współpracy artystów z całego świata oraz dzięki wsparciu fundacji Berliner Leben. Postanowiłam Wam o tym napisać, bo bardzo szanuję takie inicjatywy. Jeżeli twórcom sztuki ulicznej zależy na zrozumieniu i akceptacji, to powinni szukać właśnie takich “pokojowych” rozwiązań. Pokazywać siebie, swoje prace i dawać się bliżej poznać, a nie tworzyć pod osłoną nocy i uciekać przez policją z maską na twarzy. Ale od początku: muzeum znajduje się przy stacji metra Nollendorfplatz w dzielnicy Schöneberg. Przed wejściem do środka warto się jednak przejść po okolicy, żeby zobaczyć murale w ich “naturalnym środowisku”.

Kilka powodów, dla których warto tu przyjść

Wejście do muzeum jest bezpłatne. Po zakończonej wizycie można jednak dać dobrowolny datek. Co znajduje się w środku? Wbrew pozorom, jest tam mnóstwo ciekawych rzeczy do zobaczenia. Można powiedzieć, że to miejsce oddaje hołd artystom ulicznym. Dzieła są połączeniem sztuki nowoczesnej i miejskiej, w większości wykonane na płótnie. Wystawa zmienia się co rok i obejmuje przekrój różnych gatunków i technik. Oprócz tego, można zobaczyć narzędzia, którymi artyści posługują się w swojej pracy. Muzeum jest stosunkowo małe, ma dwa piętra, ale jest dużo miejsc do siedzenia i kontemplowania sztuki. Wnętrze zrobiło na mnie ogromne wrażenie, choć oczywiście nie wszystkie prace mi się podobały. Myślę jednak, że muzeum Urban Nation jest wyjątkowe i warte odwiedzenia. Informacje o nowych wystawach, wydarzeniach i projektach możecie znaleźć na ich stronie internetowej. Miłej zabawy!

Adres: Bülowstraße 7, 10783 Berlin 
Dojazd: U Nollendorfplatz (U1, U2, U3, U4)
Godziny otwarcia: wt-niedz 10:00-18:00

Na koniec mam dla Was kilka zdjęć ze środka: