Atrakcje w Berlinie,  Berlin,  Miejsca,  Odkrycie miesiąca

Odkrycie miesiąca: Kulturbrauerei

Berlin to bez wątpienia stolica wszelkiego rodzaju kultury. Artyści z całego świata zjeżdżają do stolicy Niemiec w poszukiwaniu nie tylko inspiracji, ale także instytucji, w których ich twórczość zostanie doceniona. Podczas mojego ostatniego spaceru, natknęłam się na takie właśnie miejsce. Kulturbrauerei (dosłownie “browar kultury”) to kompleks budynków znajdujący się w dzielnicy Prenzlauer Berg i oferujący mnóstwo różnych kulturalnych atrakcji.

Berlin – Prenzlauer Berg
Historia i oferta

Dawniej, warzono w tym miejscu piwo – dziś, w ponad 20 budynkach na 6 dziedzińcach można korzystać z bogatej oferty kulturowej. Kulturbrauerei to jeden z zabytków architektury przemysłowej w Berlinie, który zajmuje aż 25 tys. m². Na jego terenie znajdują się: muzeum, kino, teatr, restauracje, kawiarnie, kluby i ogródek piwny. Ja trafiłam także na street food market, który odbywa się tu w każdą niedzielę. Można było skosztować typowych potraw z różnych zakątków świata, ale nie zabrakło oczywiście tradycyjnych niemieckich kiełbasek i piwa.

Kulturbrauerei
Muzeum w Kulturbrauerei

Chyba najciekawszą atrakcją w Kulturbrauerei jest stała wystawa muzealna pt. “Alltag in der DDR”, czyli “Życie codzienne w NRD”. Dzięki 800 eksponatom, 200 dokumentom, filmom i nagraniom audio współczesnych świadków, można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądała rzeczywistość w NRD. Trabant z namiotem dachowym, mieszkanie z typowym umeblowaniem i plakaty propagandowe to tylko kilka z wielu ciekawych rzeczy, które można tam obejrzeć. Wstęp darmowy!

Muzeum w Kulturbrauerei
Centrum spotkań okolicznych mieszkańców

Kompleks budynków jest w charakterystycznym ceglanym kolorze, więc nie sposób go przeoczyć. Odniosłam wrażenie, że Kulturbrauerei to niekomercyjny zakątek, odwiedzany przede wszystkim przez okolicznych mieszkańców, którzy chętnie biorą udział w tutejszych wydarzeniach. Przykładem może być wspólne oglądanie kultowego niemieckiego serialu “Tatort” lub meczów piłki nożnej. Regularnie odbywają się tu również wydarzenia dla dzieci i warsztaty literackie, podczas których promowane są młode talenty. Natomiast w teatrze “RambaZamba” występują osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jak sami widzicie – Kulturbrauerei to miejsce wyjątkowe. Zasłużyło więc na miano odkrycia miesiąca. Tu sprawdzicie aktualne wydarzenia, w których można wziąć udział. Miłej zabawy 🙂

Kulturbrauerei

A jeżeli jeszcze nie czytaliście o moim sierpniowym odkryciu to zapraszam do lektury!