aplikacje social media berlin
Berlin,  Ciekawostki,  Dojazd,  Jedzenie i picie,  Komunikacja miejska,  Przydatne informacje,  Życie w berlinie

Aplikacje, które ułatwią Ci pobyt i życie w Berlinie

Dostęp do internetu ułatwia wiele spraw, szczególnie na emigracji lub podczas podróży za granicę. Nieznajomość miasta lub języka obcego to główne przyczyny sięgania po telefon. Na szczęście istnieje wiele aplikacji, dzięki którym można w prosty i szybki sposób rozwiązać większość napotkanych wtedy problemów. Poniżej znajdziecie darmowe aplikacje, których ja używam na co dzień mieszkając w Niemczech. Warto z nich korzystać, żeby bez problemu odnaleźć się w berlińskiej rzeczywistości. Dla ułatwienia podzieliłam je na kilka kategorii.

Komunikacja miejska i transport

BVG Fahrinfo

BVG to odpowiednik polskiej aplikacji “Jakdojade” z tym, że wskazuje drogę tylko na terenie Berlina. Warto ją jednak zainstalować, bo oprócz tego, że zawiera aktualne rozkłady jazdy berlińskich środków transportu (S-Bahn, U-Bahn, Straßenbahn, Regio, Bus), to umożliwia także kupowanie biletów online. Wystarczy podpiąć kartę płatniczą, żeby uniknąć szukania automatów na stacjach. Aplikacja pokazuje również wszelkie opóźnienia, objazdy, komunikację zastępczą i informacje o masowych wydarzeniach w mieście.

Więcej informacji na temat komunikacji miejskiej w Berlinie znajdziesz w tym wpisie.

MAPS.ME

Kolejna świetna aplikacja, dzięki której bez problemu znajdziecie interesujące Was miejsca w Berlinie to Maps.me. Jej największą zaletą jest możliwość ściągnięcia mapy danego miasta i korzystania z niej w funkcji offline. Jeżeli więc nie chcecie korzystać z transmisji danych będąc za granicą, to ta aplikacja będzie najlepszym rozwiązaniem. Poza tym istnieje możliwość dodania konkretnych adresów do “ulubionych”, dzięki czemu w prosty sposób stworzycie swój indywidualny plan zwiedzania miasta. Aplikacja przyda Wam się nie tylko w Berlinie.

DB Navigator

Deutsche Bahn (DB) to koleje niemieckie, które są moim ulubionym środkiem transportu, jeżeli chodzi o podróżowanie po Niemczech. Dzięki ich aplikacji znajdziecie przede wszystkim kolejowe połączenia międzymiastowe i regionalne promocje. DB Navigator umożliwia również sprawdzenie obłożenia w danym pociągu, wykupienie konkretnych miejsc oraz samodzielny “check in”.

SHARE NOW (dawniej car2go)

Po Berlinie najtaniej i najszybciej poruszać się komunikacją miejską, ale jeżeli chcecie wypożyczyć samochód, to warto to zrobić przez aplikację SHARE NOW. Konieczne będzie potwierdzenie tożsamości i wgranie zdjęcia prawa jazdy. Cała procedura zajmuje trochę czasu ze względu na weryfikację, więc polecam zająć się tym odpowiednio wcześniej. Sama aplikacja jest jednak bardzo prosta w obsłudze. Na mapie pokazują się wolne samochody w okolicy (głównie Smarty), które otwierają się automatycznie po wypożyczeniu ich w aplikacji i wpisaniu kodu znajdującego się za przednią szybą. Auto można bez problemu oddać w innym miejscu, również za pomocą aplikacji. Ceny wahają się w zależności od modelu auta i czasu wypożyczenia. Najtańsza opcja to 0,19€ za minutę jazdy.

nextbike

Zwiedzanie Berlina rowerem sprawia, że można się poczuć jak prawdziwy mieszkaniec miasta. Berlińczycy uwielbiają jeździć na rowerach nie tylko dla przyjemności i w czasie wolnym – to dla nich praktyczny środek transportu. Dzięki aplikacji nextbike wypożyczycie rower szybko i bezproblemowo, a po skończonej wycieczce zostawicie go w dowolnym miejscu. Co więcej, zbierając punkty np. podczas płatności kartą Visa, zostaną one wymienione na środki, które można przeznaczyć na bezpłatne korzystanie z roweru. Przy wypożyczeniu sprzętu na cały dzień lub weekend przez pierwsze 30 minut pojedziecie za darmo.

Wskazówka: Jeżeli mieszkasz w Berlinie, ale nie chcesz kupować roweru, to polecam Swapfiets. Wypożyczysz rower na własność w abonamencie za 19,50€ miesięcznie. W cenę wliczona jest dostawa i naprawa roweru w przypadku uszkodzeń.

Uber

Kto nigdy nie wracał z imprezy Uberem niech pierwszy rzuci kamieniem. Aplikacja umożliwia zamówienie transportu przez prywatnego kierowcę i jest doskonale znana w Polsce. Wystarczy wpisać adres odbioru i adres docelowy, a na ekranie wyświetli się koszt przejazdu i czas oczekiwania. W Berlinie ceny są jednak znacznie wyższe, a co za tym idzie dużo mniej atrakcyjne. Jednak warto mieć Ubera w telefonie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Ze względu na imprezowy charakter miasta, berlińscy kierowcy są dużo bardziej wyrozumiali dla swoich klientów.

Zwiedzanie

Going Local Berlin

Aplikacja “Going Local Berlin” została stworzona przez oficjalną stronę miasta – visitBerlin – i zawiera mnóstwo praktycznych informacji. Urozmaicone propozycje tras spacerowych znacznie ułatwiają zwiedzanie Berlina na własną rękę. W aplikacji znajdziecie następujące kategorie: czas wolny&sport, jedzenie&picie, film&teatr, sztuka&kultura, jeziora&rzeki, życie nocne, zakupy, miejsca na zdjęcia, miejsca pamięci, architektura, miejsca informacji turystycznej. Oprócz tego opisana jest każda dzielnica Berlina, a na mapie zaznaczone zostały najważniejsze zabytki. Wszystkie opisy są w języku angielskim.

berlinHistory

W przeciwieństwie do pierwszej propozycji, aplikacja berlinHistory jest skierowana do osób zainteresowanych przede wszystkim historią miasta. Oprócz mapy z ważnymi punktami w Berlinie znajdziecie tu także zdjęcia miejsc “kiedyś i dziś”, nagrania audio, video oraz propozycje tras spacerowych. Aplikacja jest w języku niemieckim, więc przyda się również podczas nauki języka.

Jedzenie i picie

Too Good To Go

“Zbyt dobre, żeby poszło na śmietnik” to główne motto powyższej aplikacji. Korzystam z niej bardzo często, gdy jestem na mieście lub w domu, ale nie mam ochoty gotować. O co właściwie chodzi? Aplikacja zrzesza restauracje, kawiarnie, piekarnie i hotele oferujące świeże jedzenie, które nie wyprzedało się danego dnia. Niektórzy błędnie myślą, że chodzi o dojadanie resztek po kimś. Absolutnie nie! Dostaje się to, co akurat zostało w lokalu. Wszystko za połowę ceny lub mniej. Jak dokładnie działa Too Good To Go? Na mapie w aplikacji wyświetlają się miejsca, które mają coś do oddania. Jedzenie można odebrać w różnych porach dnia, więc znajdzie się coś zarówno na lunch, obiad, jak i kolację. Aplikacja przyda się szczególnie w drogich krajach. Mnie uratowała życie (i budżet) podczas pobytu w Szwajcarii.

Liferando

Liferando działa na takiej samej zasadzie jak polskie aplikacje “Pyszne.pl” lub “Uber Eats”. Można zamówić jedzenie z wybranej restauracji z dostawą do domu. Istnieje możliwość płatności kartą lub gotówką. Proste i praktyczne rozwiązanie na leniwe dni.

Durstexpress

Na podobnej zasadzie do Liferando działa Dursrexpress. Tu jednak z dostawą do domu zamówicie wyłącznie napoje. Kiedy korzystanie z tej aplikacji ma sens? Jeżeli na przykład mieszkacie w Berlinie, ale nie macie samochodu i tym samym możliwości przewiezienia na raz kilku zgrzewek napojów. Aplikacja przyda się też podczas imprez, gdy zabraknie alkoholu. Minimalna kwota zamówienia to 15€, ale dostawa jest darmowa. Często są też promocje, dzięki którym można kupić wszystko w niższej cenie niż w sklepach.

Inne

Tłumacz PONS

Aplikacja PONS to klasyczny słownik, który przyda się nie tylko podczas pobytu w Berlinie. Zawiera aż 37 języków, więc można z niej korzystać w wielu miejscach na świecie. Bardzo przydatną funkcją (szczególnie w przypadku pism logograficznych lub cyrylicy) jest możliwość zrobienia zdjęcia interesującego nas słowa, które aplikacja samodzielnie wyszuka w słowniku. Wielkim plusem jest także odsłuchiwanie prawidłowej wymowy, dzięki nagraniom native speakerów.

Tandem Language Exchange

… to aplikacja, która zrzesza ludzi z całego świata. Dzięki niej możecie rozmawiać z rodzimymi użytkownikami danego języka obcego i uczyć się go w praktyce. Przy okazji zawieracie nowe znajomości, które są bardzo ważne szczególnie w przypadku mieszkania na emigracji. Kto wie, może poznacie fajnego berlińczyka/berliniankę i spotkacie się później na żywo? Dobrze mieć znajomych nie tylko w Polsce.

eBay Kleinanzeigen

Na stronie internetowej eBay Kleinanzeigen znajdziecie wszystko. Niemcy korzystają z niej bardzo chętnie i często, bo wystawianie ogłoszeń typu “sprzedam”, “kupię” lub “szukam” jest całkowicie darmowe. Można znaleźć tu pracę, mieszkanie na wynajem, używany rower lub meble. Wystarczy wybrać interesujące nas miasto i kategorię. A dzięki aplikacji zrobicie to jeszcze szybciej i prościej niż na komputerze.

komentarze 2

  • marta

    Hej, super to wszystko zebrałaś !!! Wiele przydatnych informacji w bardzo przystępnej i przyjemnej graficznie formie. Może z czasem będę mieć szansę skorzystać. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *