FAQ

1. Wersja językowa. Dlaczego tłumaczenie bloga zawiera błędy?
Teksty piszę w języku polskim, ale na prośbę obcojęzycznych czytelnicznek i czytelników dodałam wtyczkę, która tłumaczy je automatycznie. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jak na razie zupełnie wystarczy.
2. Zaimki. Dlaczego piszę „Wam”, a nie „Tobie”?
Zależy mi na uwzględnieniu wszystkich zainteresowanych osób, które czytają Bloga o Berlinie i ufają moim poleceniom. Niezależnie od ich: rasy, narodowości, języka, płci, wieku, wyznania i orientacji seksualnej. Ta forma gramatyczna mi to umożliwia i przy okazji wiele ułatwia.
3. Błędy. Dlaczego są dla mnie ważne?
Bo dzięki nim się uczę i wyciągam wnioski na przyszłość. Poza tym: Jestem z tych osób, których bolą oczy na widok tekstów z błędami. Poprawiajcie mnie, proszę! Ucieszę się, naprawdę.
Jeżeli chodzi o stronę merytoryczną, to robię dokładny reasearch przed napisaniem i publikacją każdego tekstu. Korzystam z rzetelnych źródeł informacji. Czytam nie tylko polską, ale również niemiecką, brytyjską i amerykańską prasę. Do sprawdzania ortografii i interpunkcji używam strony Ortograf.pl. Mimo wszystko popełniam błędy, więc proszę o wyrozumiałość.
4. Bany. Kogo i za co banuję bez ostrzeżenia?
Nie toleruję homofobów, rasistów i internetowych trolli, którzy sieją nienawiść i rozpowszechniają fake newsy/teorie spiskowe. Osoby LGBTQ+ mogą czuć się tu bezpiecznie.
Jeżeli gdziekolwiek na blogu zobaczycie pasywno-agresywny, rasistowski, homofobiczny, dyskryminujący, misgenderujący, obraźliwy lub inny niestosowny komentarz, to zgłoście go do mnie jak najszybciej. Możecie to zrobić w poniższym formularzu, przez e-maila kontakt@blogoberlinie.pl, na Instagramie @blogoberlinie lub Facebooku. Posypią się bany. Nie wchodzę w dyskuje z autorami wykluczających i seksistowskich komentarzy.
5. Krytyka. Jakie mam do niej podejście?
Pamiętajcie proszę, że opisuję tu swoje doświadczenia i subiektywne odczucia, więc nie musimy się ze wszystkim zgadzać. A ja też niekoniecznie muszę o tym wiedzieć. Konstruktywna krytyka jest natomiast bardzo mile widziana. Porozmawiajmy!
6. Wasze pytania. Czy na pewno dotyczą Berlina?
Przed nawiązaniem kontaktu proszę o upewnienie się, że wiadomość jest związana z Berlinem. Na jakie e-maile nie odpowiadam? Przede wszystkim na prośby o znalezienie mieszkania lub pracy oraz propozycje spotkania ze mną w Berlinie.
Nie udało Wam się znaleźć odpowiedzi na pytanie związane z berlińskim światem? Chcecie dowiedzieć się więcej na temat konkretnej atrakcji lub miejsca? Macie specjalne życzenia co do tematów wspisów i poruszanych zagadnień? O czym i w jakiej formie chcielibyście poczytać? Jakie obszary i zagadnienia szczególnie Was interesują?
I tak dalej, i tak dalej… Cokolwiek by to nie było: Zapraszam do kontaktu.