Gdzie zjeść w Berlinie? Przewodnik po restauracjach

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
11 minut czytania

Restauracje w Berlinie lubię porównywać do podróży dookoła świata. Jedzenie typowych dań przygotowywanych przez lokalnych mieszkańców różnych krajów to taka niekończąca się wyprawa przez kontynenty, kultury i smaki. Na kulinarnej mapie Berlina nie brakuje takich miejsc. Co więcej, odkrywanie nowych restauracji jest świetnym (i bardzo smacznym) sposobem na poznawanie miasta w nieoczywisty sposób. Potraktujcie więc poniższy gastoprzewodnik jak wycieczkę z lokalsami, podczas której zobaczycie i zasmakujecie tutejszej różnorodności.

Pizzerie w Berlinie zasługują na osobną kategorię, dlatego listę z najlepszymi miejscami na pizzę oraz ich dokładnymi opisami znajdziecie pod tym linkiem. Natomiast jeżeli zastanawiacie się, gdzie zjeść w Berlinie pyszne śniadanie, ale w niższej cenie, to odsyłam do wpisów o berlińskich kawiarniach i piekarniach. Te miejsca mają równie bogatą ofertę, ale w zupełnie innym stylu. Za to poniższe zestawienie podzieliłam na 4 kategorie restauracji w Berlinie: śniadaniowe, lunchowo-obiadowe, na kolację oraz wegańskie. Zapraszam w tę kulinarną i radosną dla oczu podróż przez berlińskie wnętrza i kuchnie świata.

Restauracje śniadaniowe w Berlinie

Berlińczycy uwielbiają jeść na mieście. Szczerze mówiąc, pod tym względem bardzo przypominają mi Włochów. Mieszkańcy często wybierają się na śniadanie do pobliskiej piekarni lub kawiarni. W tygodniu są to przede wszystkim emeryci, freelancerzy i studenci. Gdy przychodzi weekend, dołączają do nich wszyscy inni. To właśnie wtedy oblegane są głównie restauracje śniadaniowe, które są oczywiście droższe, ale naprawdę mają w sobie coś wyjątkowego. W takim miejscu nie trzeba się nigdzie spieszyć. Można się delektować jedzeniem, a przy okazji spędzić leniwy poranek z rodziną lub przyjaciółmi. Śniadania w berlińskich restauracjach traktuję raczej jako brunch i odświętny sposób na celebrację dnia wolnego. A oto moi ulubieńcy:

8. What Do You Fancy Love?

Distrikt Coffee

Restauracje lunchowe & obiadowe w Berlinie

Przenieśmy się do miejsc idealnych na lunch i obiad. Często dostaję pytania od osób odwiedzających Berlin, gdzie zjeść, żeby było smacznie, ale na luzie. Doskonale rozumiem ten dylemat, gdy w obcym mieście trzeba wybrać pomiędzy znanym nam fast foodem, a sieciówką z przeciętnym jedzeniem. Niestety w turystycznych punktach zwykle tak to wygląda. Dlatego przychodzę z pomocą i zapraszam do odkrycia świetnych berlińskich restauracji, które nie są ani przesadnie eleganckie, ani drogie. Spotkacie w nich berlińczyków i spróbujecie oryginalnych dań. A to wszystko w (nad)zwyczajnej atmosferze.

1. The Klub Kitchen

2. House of Small Wonder

3. PHO Noodlebar

4. MARS

5. Spreegold

6. Mido

7. Gottlob

8. Monsieur Vuong

9. Umami

10. Hako Ramen

11. Babel

12. Royals & Rice

Restauracje na kolację w Berlinie

Wyjątkowe okazje wymagają wyjątkowych miejsc do świętowania. To kryterium spełniają wszystkie poniższe restauracje. Nie chodzi się do nich codziennie, ale pozostawia na rocznicę, urodziny czy elegancką randkę. W kilku z nich nie ma nawet możliwości zamówienia jednego posiłku. Dostaje się do wyboru 3 lub 4-daniowe menu, które jest prawdziwą ucztą dla podniebienia. A na ten romantyczny całokształt składają się również ich stylowe i pełne klasy wnętrza.

1. Baret

2. Kink

3. Paris Bar

4. Mine

5. ORA

6. NENI Berlin

7. Sucre et Sel

8. Night Kitchen

9. NGON

10. Bonvivant

11. ShiShi

12. Schwarzes Café

13. Der blaue Fuchs

Restauracje wegańskie w Berlinie

Na koniec kategoria polecana dla wszystkich i na różne okoliczności. Niezależnie od Waszych preferencji jedzeniowych, warto raz na jakiś czas wybrać restauracje wegańskie. Z prostego powodu – (prawie) zawsze zjecie tam coś nowego i nieoczywistego, a przy tym pysznego i zdrowego. Szczególnie w Berlinie, gdzie wielokulturowość odzwierciedla się również w oferowanych daniach. Dajcie szansę tym miejscom, a zapewniam Was, że nie pożałujecie!

1. Kanaan

2. Frea

3. Cat Tuong

4. Future Is Up To You

5. Mana

6. Good Morning Vietnam Vegan

7. 1900 Vegan Living

Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości i nie będziecie już musieli pytać, gdzie zjeść w Berlinie! Regularnie aktualizuję ten berliński gastroprzewodnik, żebyście zawsze byli na bieżąco. Dodaję nowe miejsca i usuwam takie, które z jakiś powodów musiały zostać zamknięte. Tymczasem, smacznego!

Udostępnij wpis
3 komentarzy
  • Fantastyczny pomysł, szczególnie przydatne dla kogoś kto pierwszy raz odwiedza Berlin 🙂 Byłoby idealnie, gdyby wszystkie wymienione lokalizacje oznaczyć pinezkami na mapie, wtedy dużo szybciej będzie można znaleźć kulinarny cel w okolicy, w której się zatrzymaliśmy. Pozdrawiam

    • Cześć. Dzięki za wskazówkę, to faktycznie dobry pomysł 🙂 Dodam mapkę, żeby było łatwiej zlokalizować te miejsca. Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *