Jarmarki w Berlinie – alternatywne miejsca z klimatem

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
6 minut czytania

Koniec listopada w Berlinie naprawdę da się lubić. A wszystko za sprawą jarmarków bożonarodzeniowych, które się wtedy otwierają. Ich specyfika idealnie odzwierciela charakter miasta. Jako że nie ma tu jednego centrum, berlińskie jarmarki także rządzą się swoimi prawami. Każda dzielnica może się pochwalić przynajmniej jednym takim miejscem. Nie dziwne więc, że ciężko odwiedzić je wszystkie (o największych i najbardziej znanych przeczytacie w tym wpisie). Ma to jednak swoje plusy, z których korzystają głównie berlińczycy. Przedświąteczne atrakcje znajdują tuż pod ich nosem, więc nie muszą nigdzie specjalnie jeździć. Alternatywne jarmarki w Berlinie pełnią więc w dużej mierze funkcję miejsc spotkań towarzyskich. Ich celem nie jest zwabienie jak największej liczby turystów, ale zapewnienie mieszkańcom przedświątecznego i niekomercyjnego klimatu w ich okolicy. Poznajcie moich faworytów z tej kategorii:

1. Clärchens Ballhaus

Ten ponad 100-letni dom balowy w Mitte przyciąga do siebie nie tylko miłośników tańca. Oprócz wieczorów filmowych i koncertów nacieszycie się tu widokiem przepięknej zabytkowej sali (Spiegelsaal), którą można wynająć na prywatne przyjęcia. We wnętrzu historycznego budynku znajduje się także świetna restauracja. Latem na dziedzińcu funkcjonuje ogródek piwny, a zimą mały jarmark świąteczny. Składa się on z zaledwie kilku budek, jednak nie brakuje tu tak naprawdę niczego. Atmosfera jest bardzo romantyczna, a wejście bezpłatne.

Adres: Auguststraße 24, 10117 Berlin (Mitte)

2. Holzmarkt

Drewniana wioska nad Szprewą, w której odbywa się jarmark, jest idealnym przykładem na to, że przedświąteczna rzeczywistość może wyglądać nietypowo. Holzmarkt łączy w sobie zarówno miejsca kultury, pracy, jak i rozrywki. Nie brakuje tu jednak berlińskiego luzu. Wszystko zostało zachowane w lokalnym i imprezowym klimacie. Kolorowe światła i ogromna kula dyskotekowa robią super wrażenie. Można je zobaczyć już z daleka. Świetne miejsce na grzane wino z przyjaciółmi. Widok znad rzeki na oświetlone miasto pozostanie w Waszej pamięci na długo.

Adres: Holzmarktstraße 25, 10243 Berlin (Friedrichshain)

3. RAW-Gelände

Kluby, bary, ogródki piwne, ściana wspinaczkowa, pchli targ – to tylko kilka z wielu atrakcji, które znajdziecie w tym alternatywnym centrum kultury. Cały obszar RAW-Gelände należał kiedyś do niemieckiego przedsiębiorstwa kolejowego (Deutsche Bahn). Po przejęciu przez nowego właściciela, nie zmienił on na szczęście swojego wyglądu. Dzięki temu berlińczycy imprezują w starych budynkach fabrycznych. Tutejszy jarmark świąteczny nawiązuje tematyką do historii, a dokładniej czasów średniowiecza. Zobaczycie pokazy akrobatyczne i ognia, kupicie oryginalne produkty rzemieślnicze i wypijecie grzańca z miodu pitnego. A wszystko w wiosce stylizowanej na XV wiek. Chyba ciężko nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jarmarki w Berlinie są jedyne w swoim rodzaju.

Adres: Revaler Str. 99, 10245 Berlin (Friedrichshain)

4. Kulturbrauerei

Przenieśmy się na północ. I to dosłownie, bo w dzielnicy Prenzlauer Berg jarmark „Luca” kręci się wokół kultury krajów skandynawskich. Zlokalizowany jest na terenie Kulturbrauerei (browar kultury). Jak się już pewnie domyślacie, w tym miejscu produkowano kiedyś piwo. Dziś służy ono do „produkcji kultury”, co z resztą świetnie mu wychodzi. Na jarmarku zjecie typowe szweckie, duńskie i norweskie przysmaki. Wypijecie słynny glögg i kupicie oryginalne prezenty w skandynawskim stylu.

Adres: Schönhauser Allee 36, 10435 Berlin (Prenzlauer Berg)

5. Nollendorfplatz

Okres przedświąteczny każdy spędza w Berlinie tak, jak lubi i chce. Dzięki otwartości miasta na różnorodność i wielokulturowość, wszyscy mają równe szanse i możliwości. Idealnym przykładem jest jarmark „Christmas Avenue” w dzielnicy Schöneberg. Społeczność LGBTIQ* odpowiada za jego organizację i program sceniczny. Odbywają sie tu nie tylko koncerty, ale również występy poświęcone tematom równościowym. Świetna inicjatywa, która łączy ze sobą zabawę (np. Drag Bingo) i edukację.  

Adres: Nollendorfplatz, 10777 Berlin (Schöneberg)

6. Alte Münze

Ostatnia propozycja to wizyta w starej mennicy przekształconej na miejsce kultury. W ciągu roku organizowane są tu różne imprezy. Lokalny zimowy jarmark „Wintermünze” również nawiązuje do sztuki. Nie brakuje tu dobrej muzyki, pysznego jedzenia i ciepłych napojów. W środku znajduje się jedna z moich ulubionych kawiarni w Berlinie – The Greens. To właśnie oni odpowiadają za roślinki, które możecie przy okazji kupić. Malutkie, ale bardzo klimatyczne miejsce.

Adres: Molkenmarkt 2, 10179 Berlin (Mitte)

Jakie inne jarmarki w Berlinie lubicie i polecacie odwiedzić?

Udostępnij wpis
3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *