Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
5 minut czytania

Zapach grzanego wina i pierników, stoiska z oryginalnymi wyrobami własnoręcznymi, bogato udekorowane choinki, instalacje świetlne, piramidy świąteczne, diabelskie młyny, karuzele, lodowiska i towarzysząca temu wszystkiemu radosna muzyka. Czy może być coś piękniejszego w okresie przedświątecznym? Niemiecka tradycja jarmarków bożonarodzeniowych jest kultywowana nawet w małych miastach. W dużych, takich jak Berlin, tego typu miejscem może się pochwalić każda dzielnica. Nic dziwnego – udział w takim wydarzeniu to naprawdę wspaniałe przeżycie, na które decyduje się coraz więcej turystów. Poniżej znajdziecie największe i najbardziej znane jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie.

1. Gendarmenmarkt

Jarmark bożonarodzeniowy na zabytkowym Placu Żandarmerii w dzielnicy Mitte to zdecydowanie mój numer 1. Samo miejsce jest jednym z najpiękniejszych w Berlinie pod względem architektonicznym, ponieważ znajdują się tu dwie bliźniacze katedry i Konzerthaus. Oprócz standardowych jarmarkowych atrakcji, można tu podziwiać różne talenty. Na scenie (zlokalizowanej przed wejściem do sali koncertowej) występują grupy taneczne, akrobatyczne, chóry i inni artyści. Symboliczna opłata wstępu na jarmark jest przeznaczana na miejsca kultury w Berlinie.

Adres: Gendarmenmarkt 1, 10117 Berlin 
Wejście: 1€ 

2. Schloss Charlottenburg

Pałac Charlottenburg zbudowany dla pruskiej królowej Sophie Charlotte i należący do niego park to miejsca, które można odwiedzić o dowolnej porze roku. Jednak to właśnie zimą ich urok jest najpiękniejszy. Niesposób się oprzeć widokowi eleganckiego pałacu, przed którym odbywa się świąteczny jarmark. Wizyta na nim przeniesie Was w czasie i pokaże Berlin z zupełnie innej strony. Prawdziwie bajkowa atmosfera gwarantowana!

Adres: Spandauer Damm 10, 14059 Berlin 
Wejście: darmowe

3. Gedächtniskirche

W tętniącym życiem City West klimat świąteczny jest trochę inny. Okolice Kościoła Pamięci są nie tylko skupiskiem różnych biurowców i hoteli, ale również miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Jarmark cieszy się więc dużą popularnością głównie ze względu na swoją centralną i historyczną lokalizację. Jednak to właśnie te cechy sprawiają, że trzeba się tam chociaż raz udać. Dla urozmaicenia polecam też wizytę w KaDeWe (największym luksusowym domu towarowym w Europie) i spacer aleją Kurfürstendamm, która w okresie przedświątecznym wygląda obłędnie. Drzewa wzdłuż ulicy udekorowana są licznymi światełkami, a kolorowe wystawy ekskluzywnych sklepów przyciągają klientów na świąteczne zakupy.

Adres: Breitscheidplatz 1, 10789 Berlin 
Wejście: darmowe
 

4. Rotes Rathaus

50-metrowy diabelski młyn i darmowe lodowisko to największe atrakcje jarmarku bożonarodzeniowego przy Czerwonym Ratuszu. Moim zdaniem jest on zdecydowanie ciekawszy niż ten przy Alexanderplatz. Zobaczycie zimową panoramę Berlina i poćwiczycie jazdę na łyżwach. Po udanej zabawie możecie się wybrać na romantyczny spacer po zacisznych uliczkach Nikolaiviertel – najstarszej dzielnicy Berlina oddalonej od ratusza o parę kroków.

Adres: Rathausstraße 15, 10178 Berlin 
Wejście: darmowe

5. Spandauer Altstadt / Die Zitadelle Spandau

Spandau to wyjątkowa dzielnica. Odnoszę wrażenie, że to taki zamknięty świat. Świadczy o tym chociażby fakt, że znajduje się tam lokalne stare miasto. Dla berlińczyków Spandau jest z tego powodu odwiecznym obiektem żartów. Dojazd na obrzeża zajmuje trochę czasu, jednak warto dać szansę również tej części Berlina i odwiedzić lokalne jarmarki. Atmosfera jest wyjątkowa, bo można się tu poczuć jak w jakimś małym niemieckim miasteczku. W 2021 roku jarmark odbędzie się w Cytadeli Spandau. Świetna propozycja dla osób, które nie lubią tłumów.

Adres: Kammerstr. 6, 13597 Berlin (Spandauer Altstadt), Am Juliusturm 64
13599 Berlin (Zitadelle)
Wejście: darmowe (Spandauer Altstadt), 3,50€ (Zitadelle)

To zaledwie garstka miejsc, które możecie odwiedzić w okresie przedświątecznym. Tutaj znajdziecie jeszcze więcej propozycji na terenie całego miasta. Ciekawą alternatywą może być również Ogród Botaniczny, który w wersji świątecznej jest naprawdę piękny. Jak pewnie zauważyliście, jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie znacznie się od siebie różnią. Ich wygląd zależy przede wszystkim od dzielnicy, w której się znajdują. Niektóre są bardziej turystyczne, inne mniej, ale wizyta w każdym z nich może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Jakie są Wasze ulubione jarmarki w Berlinie?

Udostępnij wpis
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *