Urban Nation: muzeum street artu w Berlinie

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
3 minut czytania

Odkąd pamiętam, nigdy nie byłam zwolenniczką graffiti. Nie rozumiałam, jak bohomazy i przekleństwa na budynkach lub pociągach można nazyać sztuką. Mój pobyt w Berlinie nie przyczynił się do zmiany zdania na ten temat. Nadal uważam, że jest ogromna różnica pomiędzy brzydkimi i często wulgarnymi napisami, a tym, co wzbudza podziw. Zobaczyłam tu jednak street art, którego nie widziałam wcześniej w Polsce i który bardzo mnie zainteresował. Miasto przepełnione jest muralami niosącymi za sobą jakiś przekaz. Miło jest się przy nich zatrzymać i na nie popatrzeć. W Berlinie zachwyciły mnie także kolorowe budynki, które dodają miastu niesamowitego uroku. Z tego powodu odwiedziłam Urban Nation, czyli muzeum street artu, o którym opowiem Wam w tym wpisie.

Bülowstraße

Pierwsze muzeum street artu w Niemczech

Urban Nation zostało otwarte w 2017 r., w ramach współpracy artystów z całego świata oraz dzięki wsparciu fundacji Berliner Leben. Już sam fakt tej inicjatywy bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Pomyślałam, że jeżeli twórcom sztuki ulicznej zależy na zrozumieniu i akceptacji, to powinni szukać właśnie takich „pokojowych” rozwiązań. Pokazywać siebie, swoje prace i dawać się bliżej poznać, a nie tworzyć pod osłoną nocy i uciekać przez policją z maską na twarzy.

Ale do rzeczy: muzeum znajduje się przy stacji metra Nollendorfplatz w dzielnicy Schöneberg. Przed wejściem do środka warto się jednak przejść po okolicy, żeby zobaczyć murale w ich „naturalnym środowisku”. Ulica Bülowstraße to punkt obowiązkowy dla wszystkich fanów street artu.

Kilka powodów, dla których warto tu przyjść

Co znajduje się w środku muzeum street artu? Wbrew pozorom, jest tam mnóstwo ciekawych rzeczy do zobaczenia. Można powiedzieć, że to miejsce oddaje hołd artystom ulicznym. Dzieła są połączeniem sztuki nowoczesnej i miejskiej, w większości wykonane na płótnie. Wystawa zmienia się co rok i obejmuje przekrój różnych gatunków i technik. Oprócz tego, można zobaczyć narzędzia, którymi artyści posługują się w swojej pracy. Muzeum jest stosunkowo małe, ma dwa piętra, ale jest dużo miejsc do siedzenia i kontemplowania sztuki.

Wnętrze zrobiło na mnie wrażenie, choć oczywiście nie wszystkie prace mi się podobały. Furrorę robi tamtejsza toaleta. Urban Nation jest wyjątkowe i na pewno warte odwiedzenia. Nie ma chyba lepszego miejsca niż Berlin, żeby dowiedzieć się więcej o street arcie. Informacje o nowych wystawach, wydarzeniach i projektach znajdziecie na ich stronie internetowej. Miłej zabawy!

Adres: Bülowstraße 7, 10783 Berlin 
Dojazd: U Nollendorfplatz (U1, U2, U3, U4)
Godziny otwarcia: wt-niedz 10:00-18:00
Wejście: darmowe
Udostępnij wpis