Co to jest Markthalle Neun i dlaczego warto tam iść?

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
4 minut czytania

Markthalle Neun (lub Markthalle IX) to hala targowa znajdująca się w dzielnicy Kreuzberg w Berlinie. Nie jest to typowy punkt turystyczny, jednak cieszy się coraz większą popularnością wśród osób odwiedzających miasto. Czego właściwie można się tam spodziewać? Przede wszystkim smacznego jedzenia i świeżych, regionalnych produktów. Odbywają się tu także różne wydarzenia, takie jak wspólne jedzenie spaghetti, kursy gotowania albo pchli targ dla dzieci. Jeżeli więc lubicie podążać śladami lokalnych mieszkańców, to Markthalle Neun powinno się znaleźć na Waszej liście „must see in Berlin”.

Idea hali targowej

Historia hali targowej Markthalle Neun sięga końca XIX wieku, jednak jej dzisiejszy wygląd zawdzięczamy (oczywiście) inicjatywom i wsparciu mieszkańców, którzy chcieli uchronić to miejsce przed gentryfikacją. Berlińczycy znani są ze swojego zamiłowania do tego, co lokalne i niekomercyjne, więc zawsze zawzięcie walczą o takie perełki. Koncept Markthalle Neun polegał na stworzeniu miejsca, w którym można kupować i jeść „inaczej”. Jak się pewnie domyślacie, chodzi o wspieranie lokalnych producentów i protest przeciwko budowaniu dyskontów. Pomysłodawcy chcieli również udowodnić, że stworzenie miejsca pełnego szacunku do ludzi, zwierząt i środowiska jest możliwe również w dużym mieście. Myślę, że im się to udało. Oprócz produkcji i sprzedaży żywności, Markthalle Neun to także przestrzeń dla inicjatyw lokalnych mieszkańców i projektów związanych z ważnymi, społecznymi tematami.

Cały świat w jednym miejscu

Oferta Markthalle Neun jest bardzo bogata i ciekawa. W hali znajdują się miejsca stałe, które można odwiedzać codziennie (oprócz niedzieli). Są to między innymi: sklep mięsny Kumpel & Keule, fabryka makaronu Mani in Pasta, sklep rybny Glut & Späne, kawiarnia Kaffee 9, włoska piekarnia Sironi oraz lodziarnia Rosa Canina. W ramach podstawowej oferty (Wochenmarkt), od wtorku do czwartku znajdziecie tu produkty spożywcze pierwszej potrzeby. Natomiast w piątek i sobotę ten „targ” staje się jeszcze większy. Można wtedy dostać specjały z całego świata.

Lokalne atrakcje

W każdy czwartek w godzinach 17:00-22:00 odbywa się STREET FOOD THURSDAY, na którym możecie skosztować tradycyjnych potraw z różnych zakątków świata. Cała hala zamienia się wtedy w wielkie, kolorowe stoisko z jedzeniem. Tajskie pierożki z tapioki, portugalskie ciasta, nigeryjskie FuFu, peruwiańskie ceviche, koreańskie bułeczki i wiele, wiele innych. Byłam tam ostatnio i muszę przyznać, że zachwyciła mnie ta różnorodność, która jest przecież czymś naturalnym dla Berlina. W Markthalle Neun widać ją jak na dłoni. Uśmiechnięci ludzie i pozytywna, luźna atmosfera. Ale to nie wszystko! Regularnie odbywają się tu także takie wydarzenia jak: Berliński Festiwal Kawy, Festiwal Sera czy Festiwal Kiełbasy i Piwa. Na te specjalne imprezy wejście jest zazwyczaj płatne 5€ (oprócz dzieci, młodzieży, mieszkańców spod kodu pocztowego 10997 oraz posiadaczy karty berlinpass).

Warto odwiedzić Markthalle Neun z kilku powodów. Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji w postaci doznań smakowych, imprez tematycznych i integracji z lokalsami, można tu dostrzec także symbol walki o niezależność Berlina. To właśnie takie miejsca jak to nadają miastu jego niepowtarzalnego charakteru i są dowodem na to, jak bardzo berlińczycy są przywiązani do swoich dzielnic i sąsiedztw. Polecam przekonać się o tym na własnej skórze!

Adres:  Eisenbahnstr. 42/43, 10997 Berlin
Dojazd: metro U1/U3 Görlitzer Bahnhof, autobus 140 Wrangelstraße 
Strona internetowa:  https://markthalleneun.de/ 
Godziny otwarcia: 
pon. 12:00-18:00
wt. 12:00-18:00
śr. 12:00-18:00
czw. 12:00-22:00
pt. 12:00-18:00
sb. 10:00-18:00
niedz. zamknięte
Udostępnij wpis