Clärchens Ballhaus: kultowy dom balowy w Mitte

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
3 minut czytania

Clärchens Ballhaus to ponad 100-letni dom balowy i zarazem jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Berlinie. Uwielbiany zarówno przez lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Spełnia berlińskie kryteria wyjątkowości: jest stary, niekomercyjny i oferuje różne atrakcje.

Historia Clärchens Ballhaus

Wszystko zaczęło się 13 września 1913 roku. Przy ulicy Auguststraße 24/25 otworzono dom balowy Bühlers Ballhaus. Nazwę zawdzięczał on wówczas swoim założycielom. Fritz i Clara Bühler stworzyli miejsce, w którym tańczono co noc. Dwie sale taneczne zlokalizowane były na tyłach domu, dzięki czemu hałas nie przeszkadzał sąsiadom. Po śmierci męża, Clara dalej prowadziła lokal i organizowała spotkania dla wdów. Berlinianka była tancerką z zamiłowania, a na parkiecie spędzała każdą wolną chwilę. Dlatego też, z czasem przyjęła się obecna nazwa, która w wolnym tłumaczeniu oznacza „dom balowy Klarci”.

Wyzwania po II Wojnie Światowej

Podczas II Wojny Światowej, lokal został częściowo zniszczony. Jednak tuż po jej zakończeniu, znów otworzył swoje drzwi dla gości. Pomimo tego, że znajdował się na terenie ówczesnego Berlina Wschodniego, pozostał własnością prywatną. Dzięki temu, mogli się tu bawić wszyscy berlińczycy. W 2003 roku, przodkowie Clary sprzedali rodzinny interes. Przez pewien czas Clärchens groziło całkowite zamknięcie. Nowy właściciel budynku, Yoram Roth, powiedział jednak w wywiadzie, że po zakończeniu prac renowacyjnych wszystko wróci do normy. „Clärchens Ballhaus to magiczne miejsce; nie ma wielkiego znaczenia, kto je prowadzi”, oświadczył.

Dom balowy dziś

Po ponad 100 latach działalności, Clärchens Ballhaus nie straciło na popularności. Wręcz przeciwnie – stało się kultowym miejscem, które pomimo ogromnej konkurencji wciąż przyciąga tłumy. W Sali Luster (Spiegelsaal) Quentin Tarantino kręcił sceny do swojego filmu „Bękarty Wojny”. Gośćmi byli tu także książę William i księżna Kate. Lokal taneczny jest wyjątkowy nie tylko ze względu na wystrój, ale przede wszystkim na swoją wieloletnią historię. Był on świadkiem nazizmu, komunizmu, podziału miasta, upadku muru i zjednoczenia Niemiec. Wizyta w tym miejscu to prawdziwa podróż w czasie.

Oprócz sal balowych, znajduje się tu także restauracja z kuchnią niemiecką, przeszklony ogród zimowy i ogródek piwny. Jest to miejsce idealne na prywatne przyjęcie, chrzciny lub wesele. Pierwsze skrzypce grają jednak niezmiennie tańce. Salsa, walc, swing, taniec dyskotekowy i wiele, wiele innych. Parkiet w Clärchens nigdy nie jest pusty. W ofercie są kursy tańca dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Można zorganizować warsztaty dla grupy znajomych, które połączone będą z lunchem. Jeżeli chodzi o gości, to przychodzą tu po prostu wszyscy. Nie tylko starsi doceniają to ponadczasowe miejsce. Młode pokolenia bawią się tu równie chętnie i często.

Adres: Auguststraße 24, 10117 Berlin (Mitte)
Strona internetowa
Udostępnij wpis
4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *