Muzeum Fotografii w Berlinie

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
3 minut czytania

Ten neoklasycystyczny budynek przyciąga mój wzrok za każdym razem, gdy przejeżdżam obok niego S-Bahnem. Jednak ledwie zdążę przeczytać znajdujący się na nim napis „Museum für Fotografie”, on już znika z pola widzenia. Na jego miejsce pojawia się za to wnętrze zatłoczonego Dworca Zoo. Ta krótka chwila w zupełności wystarczy, żebym myślami przeniosła się do sal przepełnionych fenomenalnymi zdjęciami legendarnego niemieckiego fotografa. Dawniej znajdowało się tu kasno dla oficerów armii pruskiej. Dziś swoją siedzibę mają w tym miejscu Muzeum Fotografii i Fundacja Helmuta Newtona.

O tym, dlaczego uwielbiam tego rodzaju sztukę, pisałam przy okazji polecenia wizyty w galerii C/O Berlin znajdującej się po sąsiedzku. W przypadku Muzeum Fotografii chodziło już nie tylko o możliwość podziwiania i interpretacji momentów uwiecznionych na zdjęciach. Dwa piętra tego budynku to przestrzeń wypełniona rzeczami osobistymi berlińczyka – Helmuta Newtona. Fotograf przekazał je na rzecz swojej fundacji założonej na krótko przed śmiercią. Dzięki temu oprócz słynych prac i sprzętu, można tu zobaczyć m.in. część wnętrza jego biura w Monte Carlo oraz Jeepa, którym jeździł.

Twórczość Helmuta Newtona koncentrowała się przede wszystkim wokół aktów i mody. Była kontrowersyjna, przełomowa i dla wielu niezrozumiała. Jego najsłynniejsze zdjęcia ociekały erotyzmem i perwersją. Zarzucano mu uprzedmiotowienie kobiet, jednak zamysł był zupełnie inny. Od modelek, które sfotografował, bije naturalne piękno i pewność siebie. Kobiety w jego obiektywie są prowokujące, ale władcze. Z tego powodu Newton uważany jest za twórcę stylu „porno chic”. Fotograf już za życia cieszył się międzynarodowym uznaniem i współpracował z największymi magazynami modowymi na świecie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu tego niemieckiego artysty (a było naprawdę wyjątkowe), to obejrzyj koniecznie film dokumentalny „Helmut Newton. Piękno i bestia” (2002) lub przeczytaj jego autobiografię (polecam w oryginale).

Reszta przestrzeni to właściwe Muzeum Fotografii, w którym poznacie historię fotografii od XIX do XXI wieku, jej formy oraz prace najwybitniejszych przedstawicieli. Regularnie odbywają się tu wykłady i sympozja. Można również skorzystać z wycieczek z przewodnikiem. Miłośnikom fotografii polecam zajrzeć do muzealnego sklepu, który przepełniony jest pięknymi albumami. Natomiast w poszukiwaniu naukowych publikacji o sztuce warto zajrzeć do lokalnej Kunsbibliothek.

Mogłabym jeszcze dużo pisać i polecać. Jednak w przypadku tego muzeum najważniejsze jest, żeby pójść, zobaczyć i przeżyć to na właśnej skórze.

Adres: Jebensstraße 2, 10623 Berlin
Strona internetowa: https://www.smb.museum/en/museums-institutions/museum-fuer-fotografie/home/
Udostępnij wpis
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *