Muzeum Filmu i Telewizji w Berlinie

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
3 minut czytania

Czym byłby świat bez dobrego kina? Filmy nie tylko bawią, denerwują, wzruszają, szokują i skłaniają do refleksji, ale są również lustrzanym odbiciem rzeczywistości, w której powstają. Historię Niemiec miałam ostatnio okazję ujrzeć właśnie z tej perspektywy. Wybrałam się do Muzeum Filmu i Telewizji (Deutsche Kinemathek. Museum für Film und Fernsehen) na Placu Poczdamskim, gdzie przeniosłam się do fikcyjnego świata pełnego pięknych obrazów.

Jeżeli interesujesz się historią Niemiec, koniecznie zajrzyj tu.

Świat kina

Lokalizacja muzeum nie została wybrana przypadkiem. Tuż przed nim znajduje się czerwona aleja gwiazd kina niemieckiego – Boulevard der Stars – zrobiona na wzór amerykańskiego Walk of Fame w Los Angeles. W lutym każdego roku okolicę Placu Poczdamskiego rozświetla błysk reflektorów, a wszystko z powodu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Berlinale), na który zjeżdżają się światowe sławy. W takim miejscu nie mogło zabraknąć muzeum poświęconego filmowi. Znajduje się ono w nowoczesnym kompleksie budynków Sony Center, a więc idealnie wpisuje się w tutejsze klimaty.

Muzeum Filmu i Telewizji w Berlinie

Wystawy stałe i czasowe

Muzeum Filmu i Telewizji podzielone jest na kilka pięter. Wystawa stała to interaktywna podróż po historii kina i telewizji niemieckiej. W większości obejmuje ona materiały filmowe, ale znajdują się tu także tablice informacyjne z opisami przełomowych wydarzeń. Ciekawym urozmaiceniem są eksponaty związane z filmem np. oryginalne scenariusze i statuetki. Największe wrażenie zrobiła na mnie jednak część w całości poświęcona niemieckiej aktorce i piosenkarce – Marlene Dietrich. Można tu podziwiać nie tylko stroje oraz rekwizyty, w których występowała, ale także jej prywatne rzeczy. Wystawa podkreśla zasługi gwiazdy i jej zaangażowanie w działania antynazistowskie.

Muzeum Filmu i Telewizji w Berlinie

Muzeum Filmu i Telewizji – informacje praktyczne

Na wizytę w muzeum warto poświęcić ok. 2 godziny. To optymalny czas, żeby przejść przez wystawę stałą i czasowe. Dla wszystkich zainteresowanych tematyką filmową dostępna jest biblioteka (wejście darmowe), w której znajdują się książki specjalistyczne z zakresu kinematografii. Wiele zbiorów można podziwiać również online.

W czwartki w godzinach 16-20 wejście do muzeum jest bezpłatne. Pozostałe dni i ceny prezentują się następująco:

Muzeum Filmu i Telewizji w Berlinie
Godziny otwarcia:
środa–poniedziałek: 10:00–18:00
czwartek: 10:00–20:00
wtorek: nieczynne
Ceny biletów:
bilet normalny: 9€
bilet ulgowy: 5€
dzieci i młodzież do 18 roku życia: bezpłatnie
bilet grupowy (od 10 osób): 5€
audioprzewodnik: 2€

Miłego oglądania!

Udostępnij wpis
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *