Kulturbrauerei, czyli centrum kultury w starym browarze

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
2 minut czytania

Kulturbrauerei (dosłownie „browar kultury”) to kompleks budynków znajdujący się w dzielnicy Prenzlauer Berg i oferujący mnóstwo atrakcji o każdej porze roku. Jego historia zaczęła na przełomie XIX i XX wieku, gdy służyła jako browar. Obecnie miejsce pełni rolę wielofunkcyjnego centrum kulturalnego.

Historia i atrakcje

Dawniej warzono w tym miejscu piwo. Dziś, w ponad 20 budynkach na 6 dziedzińcach, można korzystać z bogatej oferty kulturowej. Kulturbrauerei to jeden z zabytków architektury przemysłowej w Berlinie, który zajmuje aż 25 tys. m². Na jego terenie znajdują się: muzeum, kino, teatr, szkoła tańca, kluby i ogródek piwny. Ja bardzo polecam przyjść tu na niedzielny street food market. Można wtedy skosztować typowych potraw z różnych zakątków świata sprzedawanych z food trucków.

Muzeum w Kulturbrauerei

Chyba najciekawszą atrakcją w Kulturbrauerei jest stała wystawa muzealna pt. „Alltag in der DDR”, czyli „Życie codzienne w NRD”. Dzięki 800 eksponatom, 200 dokumentom, filmom i nagraniom audio współczesnych świadków, można przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądała rzeczywistość w NRD. Trabant z namiotem dachowym, mieszkanie z typowym umeblowaniem i plakaty propagandowe to tylko kilka z wielu ciekawych rzeczy, które można tam obejrzeć. Wstęp darmowy!

Centrum spotkań okolicznych mieszkańców

Kompleks budynków jest w charakterystycznym ceglanym kolorze, więc nie sposób go przeoczyć. Odniosłam wrażenie, że Kulturbrauerei to niekomercyjny zakątek, odwiedzany przede wszystkim przez okolicznych mieszkańców, którzy chętnie biorą udział w tutejszych wydarzeniach. Przykładem może być jarmark bożonarodzeniowy Lucia, który odbywa się tu co roku. Regularnie mają tu również miejsce wydarzenia dla dzieci i warsztaty literackie, podczas których promowane są młode talenty. Natomiast w teatrze „RambaZamba” występują osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Aktualne wydarzenia znajdziecie tu. Miłej zabawy!

Udostępnij wpis