Co oznaczają napisy na śmietnikach w Berlinie?

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
5 minut czytania

Może dziwnie to zabrzmi, ale śmietniki w Berlinie naprawdę mnie fascynują. Nie dość, że napisy, które się na nich znajdują, potrafią rozbawić, to jeszcze są idealną okazją do sprawdzenia swojej znajomości języka niemieckiego i wiedzy o Berlinie. Co więcej, te pomarańczowe kosze stały się symbolem Berlina, ponieważ zwracają na siebie uwagę i w naturalny sposób nakłaniają ludzi do dbania o czystość w mieście. Za wspaniały humor odpowiedzialne jest berlińskie przedsiębiorstwo zajmujące się oczyszczaniem miasta (Die Berliner Stadtreinigung). Jego kreatywni pracownicy robią naprawdę dobrą robotę!

Klucz to kreatywność

„Müllorca” to połączenie dwóch słów – Müll (śmieci) i Mallorca (Majorka). Ze względu na swoją popularność wśród niemieckich turystów, Majorka jest nazywana 17-tym krajem związkowym Niemiec. Tu została świetnie zastosowana, ponieważ jest zakorzeniona w kulturze i przemawia do odbiorcy. Wyszło na to, że ten kosz jest „Majorką dla śmieci”. Jak widzicie, niektóre napisy ciężko przetłumaczyć lub w ogóle się nie da. W innym języku mogą zupełnie nie mieć sensu lub nie są już takie śmieszne. Trzeba mieć naprawdę dobre wyczucie językowe, żeby zrozumieć ich przekaz.

Wiedza o Berlinie

Każda dzielnica Berlina ma także swoje oryginalne śmietniki, które w kreatywny sposób przedstawiają jej nazwę. „Verschöneberger” odnosi się do dzielnicy Schöneberg. Dzięki połączeniu z czasonikiem „verschönern”, który oznacza upiększać, można odgadnąć, że chodzi o „upiększacz Schöneberga”. Często spotkać można także napisy, które się rymują np. „Gute Sitte in Mitte” („Dobre maniery w Mitte”) lub „Flotte Charlotte” (Szykowny Charlottenburg).

Śmietniki w Berlinie a popkultura

Na ulicach znajdziecie też śmietniki odnoszące się do popkultury. Na przykład powyżej: nawiązanie do serii „Władca Pierścieni”, która w języku niemieckim brzmi „Herr der Ringe”. Nasz uroczy kosz to natomiast „Herr der Dinge”, czyli władca rzeczy. To samo w przypadku śmieciarki – zamiast popularnego serialu „Game of Thrones”, mamy tu „Game of Tonns”. Cudne!

Praktyczna nauka niemieckiego

Berlińskie śmietniki potrafią dostarczyć niemałej rozrywki. Niektóre mają całkiem prosty przekaz wymagający tylko znajomości języka niemieckiego. Tak jak w poniższych przykładach: 1) „W następnym życiu będę skrzynką pocztową” 2) „Otwarty przez całą dobę”. W zależności od pory roku lub aktualnych wydarzeń, w mieście pojawiają się także śmietniki okolicznościowe.

Śmietnik prawdę Ci powie

Na koniec mam dla Was przykłady napisów w języku angielskim, których też jest stosunkowo dużo w Berlinie. To tylko kilka słów, a mimo wszystko genialnie pasują do śmietnikowej rzeczywistości. Większość mieszkańców i turystów je rozumie, więc równie dobrze spełniają swoje zadanie. Zachęcam Was do śledzenia oficjalnego profilu berlińskich śmietników na Instagramie. Regularnie pojawiają się tam zdjęcia najnowszych modeli, z których możecie śmiało korzystać przy nauce niemieckiego. Fajnie poznawać nowe słówka na żywych przykładach, a przy okazji można trochę pogłówkować, co autor miał na myśli. Miłej zabawy!

PS. Zapraszam do przeczytania wpisu na temat innych zalet Berlina.

Udostępnij wpis