Pawia Wyspa w Berlinie. Odpoczynek na łonie natury

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
4 minut czytania

Czy to na pewno wpis dotyczący atrakcji w Berlinie? Ależ tak! Miasto zadziwia pod wieloma względami, a fakt istnienia na jego obszarze aż 34 wysp tylko to potwierdza. Lato zbliża się ku końcowi wielkimi krokami, więc dziś chciałabym Wam polecić wycieczkę właśnie na Pawią Wyspę (niem. Pfaueninsel), dzięki której będziecie mogli poczuć ostatnie podrygi wakacji.

Gdzie znajduje się Pawia Wyspa i jak tam dojechać?

Pawia Wyspa to kompleks parkowo-pałacowy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na rzece Hawela w południowo-zachodnim Berlinie. Do promu dojechać można bezpośrednio autobusem 218 ze stacji S Wannsee. Koszt przepłynięcia w tą i z powrotem to 4€ (bilet normalny), 3€ (bilet ulgowy) lub 8€ (bilet rodzinny: 2 dorosłych i max. 4 dzieci). W cenę biletu wliczona jest mapa wyspy, na której zaznaczone są wszystkie atrakcje. Prom pływa przez cały rok, jednak w zależności od miesiąca, godziny pierwszego i ostatniego rejsu są różne:

Wrzesień:  9:00-19:00
Październik: 9:00-18:00
Listopad-Luty: 10:00-16:00
Marzec: 9:00-18:00
Kwiecień: 9:00-19:00
Maj-Sierpień: 9:00-20:00

Rejsy odbywają się co 10-20 minut.

Wyspa ma zaledwie 1,5 km długości i 0,5 km szerokości, więc można ją zwiedzić podczas niedługiego spaceru. Jazda na rowerze jest niedozwolona, ponieważ jest to obszar chroniony. Na teren wyspy nie mają również prawa wstępu zwierzęta domowe.

Historia Pawiej Wyspy

Swoją nazwę wyspa zawdzięcza pawiom, które żyją tam na wolności. Jednak pierwotnie to miejsce znane było jako Kaninchenwerder, ponieważ Fryderyk Wilhelm I prowadził tam hodowlę królików. Wyspa zaczęła się rozwijać dopiero za czasów panowania Fryderyka Wilhelma II, który zlecił zagospodarowanie tego terenu. Park krajobrazowy w stylu angielskim autorstwa Petera Josepha Lennégo powstał w latach 1821-1834. Na jego terenie znajdują się ścieżki spacerowe, fontanny, ogrody, wybiegi dla zwierząt oraz różne budowle np. stara mleczarnia. Największą atrakcją jest romantyczny Pałac na Pawiej Wyspie, który kiedyś pełnił funkcję letniej rezydencji królów pruskich. Niestety, obecnie zwiedzanie tego zabytku jest niemożliwe ze względu na renowację, która będzie trwała aż do kwietnia 2022 r. Pałac można podziwiać jedynie z zewnątrz, ale i tak robi całkiem niezłe wrażenie.

Dlaczego warto tu przyjechać?

Pawia Wyspa to prawdziwa oaza spokoju, dlatego szczególnie polecam ją miłośnikom natury oraz rodzinom z dziećmi. Na wyspie znajduje się duża łąka, na której można zorganizować piknik. W okolicy są również kawiarnia i knajpa, w której można kupić standardowe potrawy kuchni niemieckiej, czyli m.in. kiełbaski i sałatkę ziemniaczaną. Najlepiej wybrać się tu oczywiście przy dobrej pogodzie, ale jeżeli komuś z Was zależy tylko na spacerze po lesie i podziwianiu pawi, to wizyta w tym miejscu dobrze się sprawdzi również w bezsłoneczne dni. Można się zrelaksować i wyciszyć, a dzieci mają atrakcję w postaci zwierząt. Myślę, że jesienny krajobraz na Pawiej Wyspie może być nawet piękniejszy niż ten letni. Już niedługo będzie można to zweryfikować.

Po szczegółowe informacje odsyłam Was na stronę internetową Pawiej Wyspy. Miłego zwiedzania!

Udostępnij wpis