Pałac Charlottenburg: miejsce na randkę w Berlinie

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
3 minut czytania

Barokowa perełka architektoniczna, piękny ogród i romantyczna atmosfera. Tak, Pałac Charlottenburg zdecydowanie wyróżnia się na mapie Berlina. Znajdujący się za nim park w niczym nie przypomina innych terenów zielonych w mieście, które w głównej mierze służą lokalnym mieszkańcom jako miejsca na piwo po chmurką. W zamian oferuje on jednak coś bardzo cennego: piękno, ciszę i spokój.

Od podmiejskiej wsi do centrum Berlina Zachodniego

Dawniej oddalona od miasta o 7 kilometrów wieś o nazwie Lietze, teraz jedna z najdroższych dzielnic Berlina. Charlottenburg – to właśnie tu w 1696 roku królowa Prus Zofia Charlotta Hanowerska zleciła budowę swojej letniej rezydencji. Po jej śmierci, Fryderyk I Hohenzollern chcąc uczcić pamięć swojej żony zmienił nazwę pałacu z Lietzenburg na Charlottenburg. Nazwa przyjęła się również w odniesieniu do otaczających go terenów. W czasach podziału Berlina dzielnica Charlottenburg stała się prawdziwym centrum życia towarzyskiego i kulturalnego. Tak zostało do dziś.

Dla tych, którzy kochają historię i sztukę

Pałac Charlottenburg swoim wyglądem przyciąga wzrok już z daleka. Zachęca do przejścia przez otaczające go ruchliwe ulice i oderwania się od zgiełku tętniącego życiem Berlina. Na szczęście nie są to złudne obietnice. Wystarczy zrobić kilka kroków, żeby znaleźć się w innej rzeczywistości. Na uwagę zasługuje przede wszystkim bogate, wypełnione dziełami sztuki wnętrze. Można w nim spędzić długie godziny delektując się pięknem architektury baroku i poznając historię rodu Hohenzollernów. Szczególnie poza sezonem Pałac Charlottenburg to oryginalny pomysł na randkę w Berlinie, ponieważ oferuje kameralną i romantyczną atmosferę.

Wszystkie informacje odnośnie godzin otwarcia i biletów znajdziecie tu.

Dla tych, którzy kochają naturę

Wizyta w przypałacowym parku to równie ciekawa propozycja na spędzenie czasu we dwoje. Wejście jest bezpłatne, a teren tak rozległy, że bez problemu można znaleźć zaciszne miejsce. Główną atrakcję stanowi tu ogród w stylu francuskim i duża fontanna w jego centralnej części. Polecam jednak pójść dalej w kierunku stawu i wejść na mostek. Roztacza się stamtąd piękny widok na pałac. Od tego miejsca także krajobraz zacznie się zmieniać, ponieważ sam park utrzymany jest w stylu angielskim. Wszystko wygląda tu bardziej dziko, ale to też ma ogromny urok. Największym zainteresowaniem w tej części cieszy się łąka obok belwederu, na której pasą się owce. Osobiście bardzo lubię siedzieć nad Szprewą i obserwować przepływające tamtędy statki.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, dlaczego Pałac Charlottenburg jest ulubionym miejscem par młodych na sesję zdjęciową. Latem ciężko nie wpaść w parku na zakochanych i ich fotografów. Organizowane są tu także wesela, przyjęcia i koncerty muzyki klasycznej. Przyjdźcie tu, jeżeli zależy Wam na znalezieniu miejsca, w którym można się zrelaksować i odetchnąć. Park jest naprawdę czysty i spokojny, a widoki przepiękne o każdej porze roku.

Udostępnij wpis
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *