Ciekawostki o Berlinie. Co wiesz o stolicy Niemiec?

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
3 minut czytania
Photo by Pixabay on Pexels.com

Berlin – miasto grzechu, burdel Europy, stolica imprez. Te określenia zna praktycznie każdy. Są one jednak dość ogólnymi skojarzeniami, które zdecydowanie nie wystarczą, żeby stworzyć kompletny obraz miasta. Co jeszcze warto wiedzieć o Berlinie? Odkąd zaczęłam tu mieszkać i zgłębiać swoją wiedzę o tej wyjątkowej stolicy, to okazało się, że ma ona przede mną jeszcze wiele tajemnic. Zebrałam więc dla Was ciekawostki o Berlinie, które mogą się okazać szczególnie przydatne, jeżeli planujecie tu zamieszkać. Niektóre z nich dotyczą całych Niemiec.

Podatek od posiadania psa

W Berlinie, podobnie jak w innych miastach niemieckich, obowiązkowe jest płacenie podatków za nasze pupilki (Hundesteuer), a także zgłoszenie ich do odpowiedniego urzędu. Wysokość opłaty, którą uiszcza się raz w roku, wynosi 120€ za pierwszego psa i 180€ za każdego kolejnego. Rasa i wielkość nie grają żadnej roli. Wyjątkiem są psy uznane za niebezpieczne, np. pitbulle amerykańskie, za które trzeba zapłacić znacznie więcej.

Podatek kościelny

Kościoły w Niemczech są opodatkowane. Podczas zameldowania w urzędzie należy podać swoje wyznanie (niektórzy celowo tego nie robią, żeby uniknąć opłat). Wówczas naliczane jest 9% wartości podatku dochodowego, które następnie przekazywane jest kościołowi (Kirchensteuer). Plusy? Usługi sakramentalne są bezpłatne i nie podlega to jakiejkolwiek dyskusji.

Mosty

W Berlinie jest ponad 1000 mostów, co daje mu przewagę np. nad Wenecją. Najstarszy XVII-wieczny most to Jungfernbrücke, znajdujący się we wschodnim Berlinie. Latem, jedną z najpopularniejszych form wypoczynku jest właśnie rejs kanałami Szprewy, czyli rzeki przepływającej przez miasto. Czasami konieczne jest schylanie głowy, żeby nie uderzyć o most. Próbowałam – super atrakcja!

Berlińskie piwo

Jak powszechnie wiadomo, Niemcy uwielbiają pić piwo. Według danych ze strony BierBasis w samym Berlinie produkowanych jest ponad 600 rodzajów piwa. Raj dla koneserów! Moimi ulubionymi berlińskimi producentami piwa są BRLO i Neulich.

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych

Skoro już jesteśmy w temacie alkoholu, to warto wiedzieć, że w Berlinie (jak i w całych Niemczech) picie w miejscach publicznych jest legalne. Piwo można kupić od 16-go roku życia, a mocniejsze trunki od 18-go. W berlińskich parkach imprezy pod chmurką są czymś normalnym i bardzo lubianym.

Stolica kultury

Berlin to miasto pełne kultury. Znajduje się tu około 180 muzeów, 150 teatrów, 130 kin, 300 galerii i ponad 250 bibliotek. Nie dziwne więc, że codziennie dla mieszkańców i turystów do wyboru jest około 1500 wydarzeń kulturalnych. The show must go on!

Tunele

Jeżeli byliście już w Berlinie kilka razy lub mieszkacie tu i znacie miasto na wylot, to polecam zajrzeć pod ziemię. Tunele, które zostały wykopane w celu ucieczki z NRD, można zwiedzać z przewodnikiem podczas zorganizowanych wycieczek. Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora.

Ampelmann

Ampelmann to symbol sygnalizacji świetlnych dla pieszych. Jest jednym ze znaków szczególnych Berlina. W samym mieście znajdziecie też firmowe sklepy z różnymi gadżetami w kształcie tego człowieczka.

Jakie jeszcze kwestie zaliczylibyście do kategorii ciekawostki o Berlinie?

Udostępnij wpis