Gropius Bau. Perełka architektoniczna Berlina

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
2 minut czytania

Historia kultury, sztuka współczesna, fotografia i archeologia to główne tematy wystaw organizowanych w Gropius Bau – jednym z najważniejszych obiektów wystawienniczych w Berlinie. Ten piękny neorenesansowy budynek zaliczany jest do czołówki niemieckich dzieł architektonicznych z XIX wieku. Nazwę zawdzięcza swojemu archiketkowi Martinowi Gropiusowi.

Pomimo tego, że Gropius Bau znajduje się w turystycznym centrum miasta, nie jest główną atrakcją Berlina. To miejsce odwiedzają przede wszystkim osoby zainteresowane szerokopojętą kulturą. Pasjonaci sztuki nie przechodzą obok niego obojętnie. Budynek zdecydowanie wyróżnia się spośród innych w tej okolicy. Na tle sąsiadującego muzeum (Topografia Terroru) o niskiej zabudowie i szarym wykończeniu oraz pozostałościach po Murze Berlińskim, ten wygląda jak prawdziwe dzieło sztuki. Kolorowe mozaiki na fasadzie, kolumny i bogate zdobienia z terakoty przyciągają spojrzenia już z daleka. Mnie od razu przywodzą na myśl Rzym.

Największą zaletą Gropius Bau jest fakt, że za każdym razem można tu zobaczyć coś innego. Wystawy są czasowe, dzięki czemu artyści z całego świata prezentują swoje dzieła o różnorodnej i często kontrowersyjnej tematyce. Przestrzeń jest naprawdę imponująca, co sprawa, że już samo wnętrze robi duże wrażenie. Spacerując tamtejszymi korytarzami miałam wrażenie, że sztuka otacza mnie z każdej strony. Wszędzie czekało coś innego do odkrycia, zarówno jeżeli chodzi o temat, jak i formę przekazu. Oglądałam, czytałam, podziwiałam i przeżywałam jednocześnie. Naprawdę ciężko się tu nudzić.

Co więcej, można tu nakarmić nie tylko duszę. Czytałam, że tutejsza restauracja Beba jest najbardziej niedoceniana w całym Berlinie. W menu królują zdrowe, kolorowe potrawy inspirowane kuchnią żydowską. Nawet warzywa, z których są przygotowywane, rosną w lokalnej „szklarni”. Z pewnością po kilkugodzinnym zwiedzaniu będzie to idealne miejsce na ciasto domowej roboty i świeżo paloną kawę. Szczególny klimat panuje oczywiście latem, gdy można rozkoszować się tymi pysznościami w ogrodzie.

Adres: Niederkirchnerstraße 7, 10963 Berlin
Strona internetowa
Udostępnij wpis
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *