Nietypowe atrakcje w Berlinie. 9 alternatywnych miejsc

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
6 minut czytania

Alternatywne miejsca w Berlinie umożliwiają poznanie lokalnej społeczności i jej sposobów spędzania wolnego czasu, a tym samym zanurzenie się w tutejszej rzeczywistości. Nie ma lepszego sposobu, żeby poczuć klimat miasta i się w nim zakochać. Przygotowałam dla Was listę 9 sprawdzonych miejsc, dzięki którym poznacie Berlin z zupełnie innej strony. Poznajcie moje ulubione nietypowe atrakcje w Berlinie.

Holzmarkt

Idealną odskocznią od zgiełku miasta jest Holzmarkt nad Szprewą. W tej drewnianej wiosce panuje radosna i luźna atmosfera. Lokalsi przychodzą tu, żeby odpocząć, potańczyć w klubie Kater Blau, kupić starocie na pchlim targu, zjeść w lokalnej restauracji lub po prostu posiedzieć nad rzeką i cieszyć się pięknym widokiem na Berlin. Zimą odbywa się tu także alternatywny jarmark bożonarodzeniowy. Holzmarkt znany jest ze swojego kreatywnego zaplecza. Pracuje tu wielu artystów i freelancerów.

Adres: Holzmarktstraße 19, 10243 Berlin (Friedrichshain)
Strona internetowa

Viktoriapark

Parki w Berlinie są naprawdę świetne, bo oprócz możliwości bliskiego kontaktu z naturą oferują też dodatkowe atrakcje. Viktoriapark na Krezubergu znany jest na przykład z wodospadów i mieszczącego się na szczycie wzgórza punktu widokowego. Kamienie w pobliżu wody służą tu jako miejsce na piknik, a znajdujący się nieopodal ogródek piwny Golgatha zaprasza przechodniów na taneczne wieczory na dachu budynku.

Adres: Kreuzbergstraße 15, 10965 Berlin (Kreuzberg)

Dead Chicken Alley

Jedną z perełek w berlińskim Mitte jest Dead Chicken Alley, czyli galeria street artu pod gołym niebem. Znajduje się przy ruchliwej ulicy w centrum miasta, ale z zewnątrz w ogóle jej nie widać. Wchodząc na ten ukryty dziedziniec można się więc przenieść do innej rzeczywistości. W oczy rzucają się tu przede wszystkim oryginalne graffiti często nawiązujące do popkultury, kolorowe światełka i porośnięte bluszczem budynki. Świetne miejsce na odpoczynek podczas zwiedzania centrum Berlina. Polecam zatrzymać się tu na piwo w klimatycznym Café Cinema.

dead chicken alley berlin mitte
Adres: Rosenthaler Str. 39, 10178 Berlin (Mitte)

Targ turecki

W każdy wtorek i piątek w godzinach 11:00-18:30 w dzielnicy Neukölln przy Maybachufer odbywa się targ z tureckimi specjałami. Oprócz tradycyjnych słodyczy, znajdziecie tu także świeże owoce, warzywa, mięso, ryby, ubrania i rękodzieło w niskich cenach. Będzie rozbrzmiewała głośna muzyka, a wśród kolorowych stoisk na własnej skórze poczujecie wielokulturową atmosferę Berlina. Dodatkową zaletą tego miejsca jest lokalizacja centralnie nad kanałem, co dodaje mu jeszcze większego uroku.

Adres: Maybachufer 1, 12047 Berlin (Neukölln)

Karaoke w Mauerparku

Niedziela to dla wielu mieszkańców Berlina dzień kojarzony z wizytą w Mauerparku. Nie ma chyba lepszego miejsca, żeby poczuć ten niepowtarzalny klimat miasta. Oprócz fantastycznego pchlego targu, niesłabnącą popularnością cieszy się tu popołudniowe karaoke. Widownia zapełnia się publicznością, a najodważniejsi wychodzą na środek i śpiewają. Musicie to zobaczyć i przeżyć na własnej skórze!

Adres: Bernauer Str. 63-64, 13355 Berlin (Prenzlauer Berg)

Street food w Parku Tajskim

Gdy do Bangkoku za drogo i za daleko, to warto odwiedzić berliński Park Tajski (znany także jako Łąka Tajska), gdzie poczujecie namiastkę prawdziwej Tajlandii. Wszystko dzięki Tajkom, które w weekendy gotują tu swoje tradycyjne potrawy oraz oferują masaże. Oficjalna nazwa tego miejsca to Preußenpark, jednak nieformalne określenie tak dobrze się przyjęło, że nikt już nie używa innego. Na stoiskach pod kolorowymi parasolkami kupicie świeżutkiego pad thaia, kokosy, a nawet robaki!

Adres: Brandenburgische Str., 10707 Berlin (Wilmersdorf)
Strona internetowa

Plaża nad Wannsee

Wakacyjne miesiące w Berlinie to idealna pora, żeby wybrać się na jedną z licznych plaż w mieście. Mieszkańcy bardzo chętnie uciekają przed upałami nad lokalne jeziora, gdzie krajobraz zmienia się nie do poznania. Ruchliwa metropolia przeobraża się w coś na wzór polskich Mazur. Płatną, ale za to świetnie „wyposażoną” plażą jest Strandbad Wannsee z restauracją, pomostem, przebieralniami, toaletami i leżakami.

Adres: Wannseebadweg 25, 14129 Berlin (Wannsee)
Strona internetowa

Teufelsberg

Znajdujący się na obrzeżach miasta Teufelsberg z roku na rok robi się coraz bardziej komercyjnym miejscem. Jednak mimo wszystko warto tu zajrzeć. W czasie zimnej wojny Amerykanie mieli tu swoją stację podsłuchową. Później miejsce opustoszało i zainteresowali się nim lokalni artyści. Dziś ruiny pokryte są kolorowym graffiti, a wejście na ich teren jest płatne. Osoby zainteresowane historią tego miejsca mogą wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem.

Adres: Teufelsseechaussee 10, 14193 Berlin (Grunewald)
Strona internetowa

Klunkerkranich

Ogródek piwny na dachu centrum handlowego, do którego prowadzi jedynie droga przez… parking! Ciężko tu trafić nawet wtedy, gdy zna się adres. Ale kiedy już się uda, to Klunkerkranich pozostaje w pamięci na długo i staje się ulubionym miejscem spotkań z przyjaciółmi podczas letnich miesięcy. Oferuje nie tylko przepiękny widok na Berlin, ale także koncerty, pokazy filmów i świetną imprezową atmosferę.

Adres: Karl-Marx-Straße 66, 12043 Berlin (Neukölln)
Strona internetowa

Jakie inne nietypowe atrakcje w Berlinie znacie i lubicie? Zapraszam do dzielenia się wskazówkami w komentarzach!

Udostępnij wpis
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *