Opera Narodowa w Berlinie

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
4 minut czytania

Zimowe miesiące to idealny moment na odwiedzenie Staatsoper czyli Opery Narodowej w Berlinie. Tysiące osób mijają ją codziennie, jednak te przelotne spotkania kończą się zwykle jedynie zrobieniem pamiątkowego zdjęcia z zewnątrz. Wielka szkoda! Ja miałam okazję odwiedzić to wyjątkowe miejsce już kilka razy i zawsze wychodzę stamtąd oczarowana. Mam tu na myśli nie tylko opery lub koncerty, podczas których całkowicie zapominam o świecie i daję się ponieść magii muzyki. Bogate wnętrze i atmosfera, jaka tam panuje sprawiają, że jest to po prostu jedno z moich ulubionych miejsc w Berlinie.

Staatsoper Unter den Linden / Marcus Ebener

Położenie i dojazd

Opera znajduje się w dzielnicy Mitte przy alei Unter den Linden. Położona na Bebelplatz obok Uniwersytetu Humboldtów i w pobliżu Niemieckiego Muzeum Historycznego nie narzeka na brak zainteresowania. Piękny, różowy budynek przyciąga spojrzenia już z daleka. Wpisuje się on także idealnie w klimat reprezentacyjnej części miasta. Dzięki centralnemu położeniu naprawdę ciężko przeoczyć to miejsce. Przystanek autobusowy znajduje się pod samym wejściem. Spacerem dojdziecie tu natomiast w ciągu kilkuminutowego spaceru, na przykład z Wyspy Muzeów.

Adres: Unter den Linden, 710117 Berlin 
Dojazd: BUS 100, 245, 300 (przystanek  Staatsoper)

Ceny

Ceny biletów różnią się w zależności od wydarzenia, miejsca na sali oraz momentu zakupu. Im wyżej się siedzi, tym oczywiście mniej to kosztuje. W sprzedaży są również bilety z miejscami, z których w ogóle nie widać sceny. Jeżeli zależy Wam tylko na słuchaniu, to jest to pewna możliwość zaoszczędzenia kilku euro. Na oficjalnej stronie z ogłoszeniami można wystawiać bilety na sprzedaż lub wymianę, więc warto regularnie tam zaglądać. Z doświadczenia wiem, że okazje czekają także bezpośrednio w dniu wydarzenia. Przed budynkiem opery można wtedy spotkać osoby, które chcą zarówno sprzedać, jak i kupić bilety. Przy odrobinie szczęścia można nawet dostać wejściówkę za darmo.

Kilka powodów, dla których warto się tu wybrać

Opera Narodowa w Berlinie liczy sobie ponad 275 lat i tym samym zalicza się do najważniejszych ośrodków kultury w stolicy Niemiec. To główny powód, dla którego wizyta w tym miejscu będzie prawdziwym przeżyciem, a nie oklepaną atrakcją turystyczną.

Kolejny aspekt to oczywiście same opery, operetki i koncerty. Miłośnicy muzyki klasycznej zjeżdżają się tu z całego świata, żeby posłuchać i zobaczyć wybitnych artystów. Jednak bez obaw – repertuar jest na tyle zróżnicowany, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Cała masa świetnych kulturalnych wydarzeń począwszy od tych dla koneserów, przez okazjonalnych widzów, kończąc na dzieciach. Podczas koncertu sylwestrowego, na którym byłam tu w zeszłym roku, było zaskakująco dużo najmłodszych widzów! Aż miło było popatrzeć.

Niewiele miejsc w Berlinie może się pochwalić takim bogactwem. Po prawie 7-letnich renowacjach opera została oddana do użytku w grudniu 2017 roku. Opłacało się jednak cierpliwie czekać, ponieważ aktualne wnętrze zapiera dech w piersiach. Same doznania wizualne w tym miejscu są niesamowite, więc warto tu przyjść chociażby po to, żeby poczuć tę nietypową dla miasta aurę.

Co tu dużo mówić – Opera Narodowa w Berlinie jest miejscem, które naprawdę warto odwiedzić. Będzie elegancko, romantycznie i wyjątkowo. Nie jest to codzienna atrakcja, ale właśnie dzięki temu jestem pewna, że na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Udostępnij wpis
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *