Jak znaleźć pracę w Berlinie?

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
6 minut czytania
Photo by MockupEditor.com on Pexels.com

Praca w Berlinie to spełnienie marzeń wielu osób. Szczególnie tych, które planują zamieszkać w stolicy Niemiec i zacząć tu nowe życie. Ten wpis jest więc skierowany do wszystkich, którzy szukają odpowiedzi na następujące pytania: Jak znaleźć pracę w Berlinie? Jak wygląda rynek pracy w Berlinie? Czy trzeba znać język niemiecki pracując w Berlinie? I tak dalej. Zacznę od podania przydatnych stron internetowych, na których codziennie publikowane są nowe oferty pracy w Berlinie, a następnie dam Wam kilka praktycznych wskazówek, jak w ogóle się za to zabrać.

Przydatne strony internetowe:

Ja swoją pracę studencką znalazłam na stronie Uniwersytetu Humboldtów. Znajdziecie tam również oferty praktyk i staży. Warto również zaglądać bezpośrednio na strony interesujących Was firm lub instytucji. Często tylko tam zamieszczane są ogłoszenia o pracę.

Od czego zacząć?

W Berlinie problem nie polega na tym, że nie ma pracy, tylko na tym, że jest bardzo dużo kandydatów na dane stanowisko. Dobrej pracy można tu niekiedy szukać miesiącami. Dlatego, jeżeli planujecie przyjechać do Berlina chociażby na wakacje, to wysyłaniem CV radzę zająć się już w kwietniu. Wasz sukces w dużej mierze będzie zależał też od tego, czym chcecie się zajmować. Zdecydowanie łatwiej mają w życiu osoby z branży IT, ponieważ drzwi praktycznie każdej firmy stoją dla nich otworem. Sytuacja wygląda podobnie, jeżeli jesteście specjalistami w jakiejś niszowej dziedzinie. Macie wtedy duże szanse na znalezienie w stolicy Niemiec pracy swoich marzeń.

Przejdźmy do konkretów. Żeby znaleźć pracę w Berlinie, trzeba jej po prostu uparcie szukać. Codziennie pojawiają się nowe oferty, a więc kto pierwszy – ten lepszy. Najlepiej zacząć od napisania dobrego CV (niem. Lebenslauf) i listu motywacyjnego (niem. Anschreiben/Bewerbungsschreiben) w języku niemieckim lub angielskim. Dodatkowo warto załączyć wszystkie dyplomy i certyfikaty oraz referencje od poprzednich pracowników. Warto włożyć odrobinę serca w przygotowanie tych dokumentów i nie wysyłać identycznego listu motywacyjnego do wszystkich firm. Przy ubieganiu się o pracę w Berlinie na przykład na stanowisko księgowej, nie warto wysyłać CV zwierającego informację o ukończeniu kursu animatora czasu wolnego. Im bardziej CV i list motywacyjny szyte na miarę danej firmy, tym większa szansa na otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Najgorsze co może być to również ogólnikowe i oklepane zdania typu: „Jestem ambitny”. Kreatywność i plan to klucz do sukcesu.

Praca z językiem angielskim w Berlinie

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Berlin to światowa metropolia, więc język angielski jest powszechnie używany zarówno w dużych korporacjach, jak i małych start-upach. Znajomość niemieckiego jest oczywiście dużym atutem i ułatwieniem dla samego pracownika, ale nie koniecznością. Wymagania językowe to również kwestia branży. Pracownicy fizyczni mogą zazwyczaj znaleźć zatrudnienie bez znajomości języka. Na wyższych szczeblach kariery mile widziana jest jego chociażby podstawowa znajomość lub chęć do nauki. W ramach zatrudnienia pracodawcy oferują często darmowe kursy języka niemieckiego.

Duże zarobki = duże wydatki?

Stosunek zarobków berlińskich do wydatków na życie mogę spokojnie określić jako bardzo dobry. Jak na stolicę europejską, Berlin jest tani. Jeżeli macie wyższe wykształcenie, jesteście zmotywowani i otwarci na międzynarodowe środowisko, to będzie Wam się tu żyło jak w raju. Od stycznia 2020 roku płaca minimalna w Niemczech wynosi 9,35€ za godzinę (brutto). Z doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że nawet w ogłoszeniach o pracę dla studentów, można się często spotkać ze stawkami rzędu 12,00/13,00€ za godzinę. Praca w Berlinie może więc przyczynić się do tego, że zaczniecie więcej oszczędzać.

Niektórzy pewnie teraz myślą: „W Niemczech więcej się zarabia, to fakt, ale też więcej się wydaje”. Dla porównania podaję zawsze przykład kawy na mieście. W Polsce można ją dostać za około 15 zł. Zakładając, że przecięty student zarobi tyle na godzinę, to będzie musiał całą tę kwotę wydać. Jest to więc swego rodzaju „luksus”. W Berlinie sytuacja wygląda inaczej. Zarabiając nawet 10€ na godzinę, można pozwolić sobie na wydatki na mieście, gdzie dobra kawa w kawiarni kosztuje około 3€. Różnica jest więc znaczna.

Podatki w Niemczech

Na koniec chciałabym poruszyć kwestie prawne. W Niemczech jesteście zwolnieni z odprowadzania podatków, jeżeli wykonujecie tzw. Minijob (zarobki do max. 450,00€ miesięcznie). Jest to więc bardzo popularna forma pracy wśród studentów, którzy według prawa niemieckiego nie mogą pracować więcej niż 20 godzin w tygodniu. Następny rodzaj zatrudnienia to Midijob (w Niemczech używane jest często określenie Gleitzone). W tej grupie Wasze zarobki oscylują w przedziale 450,01-1300,00€ miesięcznie. Co w praktyce oznacza taka praca? Otóż, nie trzeba płacić „pełnych” podatków. Ich wysokość jest znacznie zmniejszona właśnie ze względu na niższe zarobki.

Oprócz wyżej wymienionych grup, istnieje również praca z „normalnymi” podatkami. To jednak też jest pojęcie względne, ponieważ w Niemczech jest bardzo dużo różnych grup podatkowych. Wszystko zależy więc od tego czy, na przykład, jesteście w związku małżeńskim, macie dzieci, jesteście samotnie wychowującym rodzicem itp.

Mam nadzieję, że rozwiałam chociaż część Waszych wątpliwości. Jedno jest pewne – praca w Berlinie umożliwia życie na naprawdę wysokim poziomie. Życzę Wam więc powodzenia w poszukiwaniach! A jeżeli szukacie mieszkania w Berlinie, to moje wskazówki znajdziecie tu.

Udostępnij wpis