Niemieckie Muzeum Historyczne w Berlinie

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
5 minut czytania

Lubię muzea, w których coś się dzieje. Na szczęście, technika idzie do przodu w bardzo szybkim tempie. Wiedzę można dziś zdobywać w ciekawy, a nawet aktywny sposób. Jednak dla muzeów historycznych może to być niemałym wyzwaniem. Jak przedstawić wydarzenia sprzed kilku wieków tak, żeby nie zanudzić przy tym odbiorcy? Jak w dobie komputerów, smartfonów, tabletów i innych gadżetów zachęcić ludzi do czytania małych tabliczek z datami historycznymi? Okazuje się, że można. W Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie (Deutsches Historisches Museum) poznacie historię i kulturę Niemiec od czasów średniowiecza, aż do upadku Muru Berlińskiego. Dzięki urozmaiconej wystawie, będzie to dla Was prawdziwa podróż w czasie.

Historia w nowoczesnym wydaniu

Muzeum powstało w 1987r. w dzielnicy Mitte z inicjatywy kanclerza Helmuta Kohla. Powodem były obchody 750-tych urodzin Berlina. Ekspozycja stała mieści się na alei Unter den Linden w barokowym, różowym budynku o nazwie Zeughaus. Pełnił on kiedyś funkcję arsenału i jest najstarszym zachowanym obiektem na tej zabytkowej ulicy. Natomiast ekspozycje czasowe umiejscowione są w nowoczesnym budynku autorstwa I.M. Peia – amerykańskiego architekta chińskiego pochodzenia. Muszę przyznać, że obydwa budynki zrobiły na mnie wrażenie. Mimo że uwielbiam styl barokowy, to te kręcone schody podobały mi się zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wnętrze nowej części jest bardzo minimalistyczne, ale dzięki temu jasne i przestronne. Stara część to według mnie prawdziwe dzieło architektoniczne. W środku znajduje się dziedziniec ze szklanym dachem, a także wiele ciekawych rzeźb.

Kilka godzin lekcji historii

Na zwiedzanie muzeum powinno się poświęcić kilka godzin. Polecam Wam zacząć od wystawy stałej, bo to ona zajmuje najwięcej czasu. Ja zrobiłam odwrotnie. Zaczęłam od wystawy czasowej w całości poświęconej Republice Weimarskiej. Pod koniec zwiedzania (w najciekawszej części) brakowało mi już sił na dokładne oglądanie i czytanie. Nie spodziewałam się, że jest tam ponad 7000 eksponatów. Nie są to jednak nudne tablice z informacjami. Muzeum podzielone jest na wystawy prezentujące chronologicznie dwa tysiąclecia historii Niemiec. Miałam wrażenie, że jestem w pewnego rodzaju labiryncie. Z każdej strony działo się coś innego, co moim zdaniem jest ogromną zaletą tego miejsca. Niemieckie Muzeum Historyczne to miejsce, w którym nie ma czasu na nudę.

Co znajduje się w Niemieckim Muzeum Historycznym?

Każdy wiek jest zaprezentowany w innym stylu i nawet kolory ścian mają znaczenie. Znajdują się tu różne przedmioty – od starych monet, przez księgi, obrazy, zastawę, narzędzia, broń, autentyczne plakaty i materiały prasowe, książki nazistowskie, mundury SS-manów, aż po namiot z bitwy pod Wiedniem w 1683 r. Ciekawe jest to, że w muzeum ukazane są także ważne wydarzenia europejskie (np. Rewolucja Francuska) i ich wpływ na historię Niemiec. Wszystko przedstawione jest więc w szerszym kontekście, dzięki czemu łatwiej zrozumieć niektóre zjawiska. Nie brakuje także nowoczesnych sposobów prezentowania historii, przy użyciu specjalnego sprzętu. Największe wrażenie zrobiła na mnie mała sala kinowa w barwach biało-czerwonych, w której puszczany był polski film z niemieckimi napisami (tematyka II Wojny Światowej).

Wystawa jest w języku niemieckim i angielskim, ale można wypożyczyć audioprzewodnik w języku polskim. Uważam, że wizyta w tym miejscu to obowiązek dla germanistów oraz osób zainteresowanych historią i kulturą Niemiec. Nie polecam natomiast przychodzić tu tym, którzy nie mają zbyt dużo wiedzy w tej dziedzinie, ponieważ może Wam się zwyczajnie nudzić. Nie da się poznać historii danego kraju od podstaw, tylko poprzez oglądanie przedmiotów z nim związanych. Nic Wam nie powie obraz Lutra i jego zapiski, jeżeli nie wiecie kim on jest i czym się zasłużył. Alternatywą może być zwiedzanie z przewodnikiem, który dodatkowo będzie opowiadał i wyjaśniał niektóre kwestie. Co by nie było – Niemieckie Muzeum Historyczne jest nowoczesne, atrakcyjne i bogate w niesamowite zbiory.

Adres: Unter den Linden 2, 10117 Berlin
Godziny otwarcia: codziennie 10:00-18:00 (oprócz 24.12)
Bilety: bilet normalny 8€, bilet ulgowy 4€, do 18 roku życia wejście darmowe
Strona internetowa: https://www.museumsportal-berlin.de/pl/muzea/deutsches-historisches-museum/ 

Jeżeli lubicie muzea historyczne, to zajrzyjcie też koniecznie do Kulturbrauerei!

Udostępnij wpis