Karnawał w Berlinie: dlaczego się go tu nie świętuje?

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
4 minut czytania

Karnawał w Niemczech nazywany jest „piątą porą roku”. Zaczyna się już 11 listopada i trwa aż do rozpoczęcia Wielkiego Postu. Uliczne parady i kolorowe kostiumy są jednak najbardziej charakterystyczne dla Nadrenii Północnej-Westfalii. Miasta takie jak Kolonia, Bonn i Düsseldorf uchodzą za najlepsze centra zabawy karnawałowej. Natomiast karnawał w Berlinie to pojęcie praktycznie obce. Dlaczego akurat w mieście rozpusty, które słynie z imprezowego stylu życia swoich mieszkańców, nie świętuje się tak hucznie karnawału? Powodów jest kilka.

Karnawał w Kolonii

Zabawa przez cały rok

Podczas gdy tradycje karnawałowe rozwijały się prężnie w innych regionach Niemiec, w Berlinie nigdy nie było nimi większego zainteresowania. Z czasem pojawiły się oczywiście i tu, ale nie cieszą się one szczególną sławą. Warto pamiętać, że karnawał postrzegany jest jako czas szaleństwa i zabawy przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Jak powszechnie wiadomo, Berlin nie jest szczególnie religijnym landem. Miasto bawi się przez cały czas, w swoim stylu i bez odgórnego narzucania zasad. W miarę rozwoju turystyki, idea zabawy karnawałowej dotarła również do stolicy Niemiec. Karnawał w Berlinie robiony jest na wzór tego w Nadrenii, ale czuć wyraźnie, że ma na celu jedynie przynieść zyski zwabiając turystów. Mówi się nawet, że taka impreza w stolicy Niemiec to „mission impossible”.

Mentalność berlińczyków

O ile berlińczycy lubią spotykać się z przyjaciółmi i imprezować, o tyle dotyczy to spędzania czasu w zupełnie inny sposób. Wszystko zależy też oczywiście od tego, o jakiej grupie wiekowej jest mowa. Starsi chodzą do jednej knajpy od lat. Właściciel nawet nie musi pytać, co zamawiają. Przynosi im po prostu to, co zwykle. Młodzi odwiedzają światowej sławy berlińskie kluby techno. Chętnie przesiadują w hipsterskich barach lub nad Szprewą. Mniej wymagającym wystarczy Späti – sklep monopolowy, pod którym często znajdują się stoły i ławki, na których można rozkręcić całkiem niezłą imprezę. Karnawał średnio się wpisuje w ten klimat. Nie pasuje do mentalności Berlińczyków, którzy nie czują potrzeby przebierania się i „błaznowania”. Na politykę wolą sobie ponarzekać we własnym gronie, a turystów do szczęścia nie potrzebują.

Karnawał w Niemczech

Własna definicja karnawału

Karnawał w Berlinie? Jest i to nie byle jaki! Corocznym wydarzeniem, na które zjeżdżają się uczestnicy z całego świata, jest Karnawał Kultur. To właśnie wtedy, ulice Berlina zamieniają się w jedno wielkie miejsce imprezy. Kolorowe, orientalne stroje, muzyka i tańce nie są więc stolicy Niemiec obce. Idea tego wydarzenia jest po prostu inna. Tu chodzi przede wszystkim o prezentację wielokulturowości i promowanie tolerancji. Berlin może się pochwalić mieszkańcami z każdego zakątka świata i właśnie z tego jest dumny. Karnawał Kultur odbywa się zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. Atmosfera jest więc też zupełnie inna, niż podczas standardowego karnawału zimą.

Karnawał Kultur w Berlinie

Faktem jest, że Berlin lubi robić wszystko po swojemu. Ta zasada dotyczy także karnawału. Jeżeli więc chcecie poczuć prawdziwy klimat i przeżyć to na własnej skórze, to polecam udać się do innych niemieckich miast. Nie ma w tym nic złego – wręcz przeciwnie! Uważam, że to świetna sprawa. Każdy region ma coś innego i wyjątkowego do zaoferowania. Dzięki temu można się także przekonać, jak bogatym kulturowo krajem są Niemcy.

Udostępnij wpis
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *