Charakterystyka dzielnic Berlina. Gdzie najlepiej zamieszkać?

Blog o Berlinie
Autorka: Blog o Berlinie
10 minut czytania

Gdzie najlepiej zamieszkać w Berlinie? Która część miasta jest najbezpieczniejsza? Te pytania pojawiają się bardzo często w wiadomoścach, które od Was dostaję. Uśmiecham się wtedy szeroko, bo kilka lat temu sama szukałam na nie odpowiedzi. Dlatego postanowiłam stworzyć mały przewodnik i krótko scharakteryzować główne dzielnice Berlina, żeby ułatwić Wam poszukiwania. Wybór stałego miejsca zamieszkania w tak ogromnym mieście to bardzo ważne zadanie. Z prostego powodu – każda część miasta wygląda inaczej i ma wyjątkowy klimat. Jednak dzięki temu łatwiej jest znaleźć dzielnicę, która będzie odpowiadała naszemu stylowi życia i preferencjom.

Podział administracyjny Berlina

Zacznijmy od kilku najważniejszych informacji. Berlin jest podzielony na 12 okręgów administracyjnych (Bezirke), a te z kolei na aż 96 dzielnic (Ortsteile). Co więcej, każda z nich może pochwalić się jeszcze mniejszymi obszarami we własnym obrębie. Dana poddzielnica lub sąsiedztwo (Kiez) koncentruje się głównie wokół jakiegoś placu lub ulicy. Warto pamiętać, że okręgi administracyjne to oficjalny podział miasta. Na co dzień mieszkańcy posługują się nazwami konkretnych dzielnic (np. Prenzlauer Berg) i ich części (np. Kollwitzkiez). W tym temacie bardzo polecam Wam serię „100 x Berlin” dostępną za darmo na stronie ARD Mediathek. Przedstawionych jest tam 100 najpiękniejszych sąsiedztw w mieście.

Dzielnice Berlina

Nie sposób opisać wszystkich dzielnic w Berlinie, bo jest ich po prostu za dużo. Wybrałam te najbardziej znane i to od nich warto zacząć swoją przygodę z odkrywaniem miasta. Wszystkie znajdują się w obrębie Ringu, czyli centralnej i bardzo dobrze skomunikowanej części miasta. Przez to są również najbardziej pożądane na rynku mieszkaniowym.

Mitte

Jak zobaczycie na powyższej mapie, Mitte to nie tylko nazwa okręgu administracyjnego, ale także jednej z jego dzielnic. Największą część zajmują tu budynki rządowe i uniwersyteckie oraz główne zabytki Berlina – Brama Brandenburska, Wyspa Muzeów, Alexanderplatz, Dzielnica Mikołaja czy Plac Żandarmerii. A co za tym idzie również hotele i miejsca typowo komercyjne skierowane przede wszystkim do turystów. Mieszkanie w geograficznym centrum Berlina na pewno ma swoje plusy, ale jednocześnie to nic ciekawego, ponieważ lokalsi nie spędzają tu zbyt wiele czasu. Ciężko też o ten sławny berliński klimat, którym wszyscy się zachwycają. Po to trzeba będzie jechać gdzieś indziej. Jednak Mitte skrywa w sobie również fajne alternatywne zakątki. Wystarczy oddalić się trochę w kierunku granic z innymi dzielnicami, a krajobraz zacznie się zmieniać (np. Arkonakiez to przepiękna część Mitte). Po więcej szczegółów zapraszam do dedykowango przewodnika po tej dzielnicy.

Preznaluer Berg

Perełka na mapie Berlina. Preznaluer Berg to czysta i bogata pod względem atrakcji dzielnica sąsiadująca z Mitte. Charakteryzuje się przepięknymi kamienicami, małymi placami, urokliwymi kawiarniami, świetnymi restauracjami i oryginalnymi butikami. Znajduje się w niej wiele szkół muzycznych, studiów jogi i sklepów z żywnością ekologiczną. Panuje tu wielomiejski, ale zarazem spokojny i lokalny klimat. Ze względu na świetne położenie, bezpieczeństwo i atrakcyjność, Preznlauer Berg upodobały sobie osoby o wyższym statusie społecznym (szczególnie przyjezdni z bogatszych części Niemiec) oraz rodziny z dziećmi. Aktualnie jest to jedna z najdroższych dzielnic w Berlinie.

Friedrichshain

Ta dzielnica przeszła długą drogę od swoich proletariackich korzeni do współczesnego centrum alternatywnej kultury. Jednak do dziś można podziwiać ślady historii, na przykład Karl-Marx-Allee, czyli zabytkową aleję, która jest świadectwem socjalistycznego urbanizmu. Od początku lat 90. Friedrichshain stało się epicentrum dla subkultury, sztuki ulicznej i alternatywnej sceny muzycznej. Co ciekawe, wciąż znajdują się tu squaty. To jedna z najbardziej kolorowych i tętniących życiem miejsc na mapie Berlina zarówno pod względem oferty gastronomicznej, jak i atrakcji. Miejsca takie jak Boxhagener Platz przyciągają mieszkańców z innych dzielnic szczególnie w weekendy, gdy odbywa się tu pchli targ i można poczuć luźną lokalną atmosferę. Za sprawą legendarnych klubów techno i licznych barów we Friedrichshain króluje życie nocne.

Kreuzberg

Podobny klimat panuje na hipsterskim Kreuzbergu położonym po sąsiedzku na drugim brzegu rzeki Szprewy. To o tej dzielnicy słyszy się najczęściej w kontekście imprezowych miejsc w Berlinie. Jest ona jednak dużo bardziej różnorodna, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Okolice takie jak Bergmannkiez czy Graefekiez są spokojniejsze, cieszą oko kolorowymi kamienicami, oferują bliskość natury (np. Landwehrkanal lub Viktoriapark) i bogaty wybór międzynarodowych restauracji. Na Kreuzbergu zwykle dużo się dzieje. Decydując się na mieszkanie w tej dzielnicy trzeba wziąć pod uwagę liczne demonstracje i duże uliczne imprezy, które odbywają się tu regularnie i dosyć hucznie (np. Karnawał Kultur).

Neukölln

Neukölln borykał się z kiedyś z dużymi problemami społecznymi, takimi jak przestępczość i bezrobocie, co przyczyniło się do powstania negatywnego wizerunku dzielnicy. Mimo że wiele się zmieniło (i nadal zmienia), to niektóre krzywdzące stereotypy wciąż się utrzymują. Media często koncentrują się tylko na negatywnych wydarzeniach (np. strzelaninach lokalnych gangów), bo to się dobrze klika i sprzedaje. Niestety taka narracja dodatkowo pogłębia uprzedzenia. Neukölln to nie jest dzielnica dla każdego. Dominuje tu kultura turecka, co widać doskonale na ulicach. Jest głośno i burdno. Jednocześnie to bardzo dynamiczne i kreatywne miejsce z wieloma zaletami. Znajduje się tu wiele wybitnych restauracji, alternatywnych kawiarni i galerii sztuki. Panuje luźna atmosfera, a mieszkańcy są otwarci na różnorodność. Części takie jak Rixdorf czy Schillerkiez skutecznie obalają stereotyp problematycznej i niebezpiecznej dzielnicy. Bezpośredni dostęp do Tempelhofer Feld, na którym czas tak chętnie spędzają berlińczycy, jest dla wielu osób głównym argumentem, żeby tu zamieszkać.

Schöneberg

Tęczowa dzielnica kojarzona w pierwszej kolejności ze społecznością LGBTQ+. A to za sprawą licznych wydarzeń i miejsc (hoteli, barów, sklepów) skierowanych konkretnie do niej. To właśnie tędy przechodzą parady równości oraz mają miejsce eventy queerowe. Jednak wyjątkowość Schönebergu na tym się nie kończy. Zamieszkują go przeróżne grupy społeczne, więc można na własne oczy zobaczyć, jak w Berlinie funkcjonuje wielokulturowość. Dzielnica jest centralna, ale nieturystyczna, co jest jest ogromną zaletą. Skrywa w sobie mnóstwo pięknych zakątków, o których przeczytacie w moim subiektywnym przewodniku.

Charlottenburg

Dzielnica znana również pod nazwą City West. Razem z sąsiadującym Wilmersdorfem stanowiła centrum życia towarzyskiego w ówczesnym Berlinie Zachodnim. Możecie ją też kojarzyć ze sławnym Dworcem Zoo, wokół którego koncentrowało się życie młodych ludzi w czasach podziału miasta. Znajduje się tu kilka ważnych zabytków, takich jak Kościół Pamięci czy Zamek Charlottenburg. Dzielnica wyróżnia się swoim mieszczańskim klimatem, głównie za sprawą bulwaru Kurfürstendamm przepełnionego markami luksusowymi. Nadal jest to jedno z najbardziej pożądanych miejsc do życia w Berlinie, ponieważ standardem przypomina inne miasta europejskie. Charakteryzuje ją spokój i porządek, więc będzie idealna dla osób, które chcą mieszkać centralnie, ale nie mają potrzeby bogatego życia nocnego.

Wedding

Pośród wszystkich dzielnic Berlina to właśnie Wedding typuje się od lat jako kolejną ofiarę gentryfikacji. Mam jednak wrażenie, że ten proces zachodzi tu wolniej niż się spodziewano. Ten specyficzny świat funkcjonuje na swoich zasadach i nie da się go tak łatwo zmienić. Dzielnica kojarzy mi się przede wszystkim z chaosem (dla niektórych w pozytywnym tego słowa znaczeniu), swego rodzaju egzotyką i autentycznością. Widać tu dużo wpływów tureckich i afrykańskich, a stare budynki upodobali sobie liczni artyści. Ogromną zaletą Weddingu jest bezpośredni dostęp do kanału oraz Park Rehberge, w którym latem funkcjonuje plaża miejska.

Które dzielnice Berlina są najlepsze?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, bo wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań, etapu życia, standardów i budżetu. Jak już pewnie zauważyliście, każda dzielnica w Berlinie oferuje coś wyjątkowego. Dlatego zwykle zamieszkują ją konkretne grupy społeczne, chociaż i to przestaje być regułą ze względu na ciężką sytuację na rynku mieszkaniowym. Jeszcze kilka lat temu wybór dzielnicy podczas szukania mieszkania był priorytetem. Teraz ludzie zwykle biorą to, co akurat dostaną. Dla jednej osoby Charlottenburg będzie spełnieniem marzeń, a dla drugiej najnudniejszym wyborem z przymusu. Wiąże się to również ze zmianą krajobrazu miejskiego. Dzielnice mniej popularne, położone dalej od centrum (np. Lichtenberg czy Marzahn) coraz szybciej się rozwijają i zmieniają swoje oblicze dzięki nowym mieszkańcom.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w Berlinie, to polecam poczytać statystyki i dane udostępniane przez berlińską policję. Trzeba pamiętać, że mówimy o metropolii, w której mieszka ponad 3,5 miliona osób. W tym przypadku nie da się wykluczyć przestępczości. Co jednak nie oznacza, że trzeba się czegokolwiek obawiać albo przekreślać daną dzielnicę. Wystarczy zachowywać normalne środki ostrożności i być świadomym potencjalnych zagrożeń, bo przykre sytuacje mogą się wydarzyć wszędzie. Najbardziej problematyczne miejsca w Berlinie to również te, które odwiedza dużo turystów. Należą do nich przede wszystkim: Alexanderplatz, Kottbusser Tor i Görlitzer Park.

Udostępnij wpis
1 komentarz
  • Cześć!
    Dziękuję za ten wpis. B pomocny. Proszę powiedz, która Twoim zdaniem dzielnica na wschód od Miete jest miła do życia,a jednocześnie najlepiej połączona z drogą szybkiego ruchu do Polski?
    Pozdrowienia!
    Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *